Už několik dní uklidňuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce občany, že v Česku nehrozí nebezpečí z potravin kontaminovaných dioxinem. Včera však musela stanovisko změnit: varovala před konzumací zmíněných potravin.

Jde konkrétně o dva druhyčokoládového nápoje s daty minimální trvanlivosti 26. února a 8. dubna 2008 v litrovém a 200mililitrovém balení.A jogurt sdatem spotřeby 10. srpna a 24. srpna v balenípo jednomkilogramu. Ty mohou obsahovat kontaminované zahušťovadlo E 412 dovezené z Indie.

Čokoládový nápoj dováží firma VEGA Provita z Frýdku-Místku, která začala výrobky stahovat. Jogurty zase včera uložila inspekce stáhnout společnosti Tesco Store ČR.

„Pokud by člověk pravidelně po dobu čtyř měsíců kontaminovaný výrobek konzumoval, mohly by se projevit negativní genetické změny,“ upozorňuje lékař Ladislav Ždichynec. Jako příklad, co může způsobit dioxin ve velkém množství, uvádí otravu ukrajinského prezidenta Juščenka.


Brusel ve snaze předcházet skandálům s kontaminovanými potravinami projednává nyní návrh zákona, který by zpřísnil užívání přísad do potravin.

Kde se vzaly jedy? To zkoumají jen v Indii

ESCHENZ - Jedy unikly do českých jogurtů ze švýcarské firmy Unipektin. Ta nakoupila guarovou gumu, kterou se zahušťují příchutě do jogurtů, z Indie. Obchodní ředitel Bruno Jun ani tři týdny od skandálu neví, jak se tam nebezpečné dioxiny dostaly.

Jak je možné, že se jedovaté látky dostaly do oběhu?

Obdrželi jsme drť z rostliny guar, která byla závadná. Že jsou v dodávce nebezpečné látky, netušil ani náš indický partner firma India Glycols.

Co nebo kdo může za to, že se dioxiny v zahušťovadle objevily?
Kontroloři prozkoumali prosévací stroje i pytle z juty, ve kterých se guarováguma dováží, ale všude objevili nízké hodnoty jedů. S největší pravděpodobností za to může znečištěná voda, kterou se rostlina v Indii myje.

Varovali jste veřejnost 22. července, kdy už uniklo velké množství dioxinů do potravin. To nejsou výsledky testů ani po třech týdnech?
Všechny evropské laboratoře jsou vytížené a nestíhají. Sami netrpělivě čekáme na rozbory, protože tahle aféra poškozuje naši firmu. Jsme odkázáni na laboratoře v Indii. Nejdřívenámslibovali výsledky minulý pátek, pak to posunuli bez jakýchkoli zpráv o týden.

Můžete potvrdit, že se dodávka od vás dostala i do Česka přes rakouskou firmu Agrana, případně přes jinou společnost?

Vím jen o vámi jmenované firmě.

Tomáš Procházka

 

Více o dioxinech čtěte ZDE!