Po Spojených státech cestuje Alfa s adaptací Dumasových Tří mušketýrů, která se stala v anketě Divadelních novin nejlepší inscenací roku 2006.

Turné zahájil soubor v alabamském Birminghamu, partnerském městě své domovské Plzně, kde pro místní publikum uvedl devět představení v rámci festivalu Zaostřeno na Českou republiku. Poté vystoupil převážně před krajany ve Washingtonu, Baltimoru a Annapolisu. V dalších dnech má naplánováno pět představení pro americké diváky v divadelní budově v Easthamptonu na Long Islandu ve státě New York.

"Reakcemi obecenstva jsme příjemně překvapeni," řekl ČTK ředitel divadla Tomáš Froyda. Ve srovnání s domácím publikem se lidé v USA "dokáží více nadchnout, nechávají se rádi bavit", zhodnotil dosavadní zkušenosti.

Pro americké podmínky nemusel soubor hru příliš upravovat, protože i v českém originále se používají jen citoslovce, případně jména a mezinárodně srozumitelné výrazy. "Nejsou tam žádné významotvorné věty, herci neřeknou kloudnou větu," řekl s úsměvem ředitel. Přesto vypravěčské texty znějí v angličtině a při představeních v divadelních sálech nebo školách se promítají anglické titulky s obsahem písniček.

Alfa, která má řadu zkušeností ze zájezdů do západní Evropy či do Japonska, je ve Spojených státech poprvé. "Rádi bychom se vrátili, proto jsme pozvali na představení zástupce festivalů, nadací a časopisů - uvidíme, jaké ovoce to přinese. Necháváme tu na nějaký čas i výpravu pro případ, že by se naskytla příležitost," uvedl Froyda.

Pozvání plzeňských loutkářů na vystoupení před krajany v den českého státního svátku byl záměr newyorského Českého centra, řekla ČTK jeho výkonná ředitelka Monika Koblerová. "Chtěli jsme oslovit mladší publikum, děti, a tím i přilákat jejich rodiče. Vybrali jsme si už letní prostor, zahradní restauraci, kde je nejen úžasná atmosféra, ale přirozeně se tu propojuje česká a americká komunita," dodala.