Monumentální inscenace slavné Verdiho opery se dočká jediného uvedení v Plzni, a to 1. července ve 20:30 hod. v amfiteátru Lochotín Letošní, v pořadí druhý, ročník projektu Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni Noc s operou nese název Aida pod širým nebem. Monumentální inscenace slavné Verdiho opery bude uvedena první prázdninový den, v pátek 1. července v lochotínském amfiteátru.

Kouzlo letní noci podtrhne jedinečné jevištní zpracování. Překoná unikátní scénický počin úspěch loňského ročníku, který navštívilo pět tisíc diváků?

Aida pro všechny smysly

Režisér a současně šéf opery DJKT Tomáš Pilař pojímá Aidu jako všechny smysly pohlcující show s ohňovými efekty, videoartem, náročným světelným designem i exotickými zvířaty. Na scéně bude velbloud i dva koně. „Zajímavostí je, že k inscenační praxi Aidy v zahraničí zvířata automaticky patří, jsou ve všech velkých produkcích, například v aréně ve Veroně. Proto jsme se také rozhodli zvířata do inscenace zakomponovat. V opeře jsou pasáže, kam se vyloženě hodí. Je to například triumfální scéna po vítězné bitvě, kdy velbloud ponese poklad a krásný černý hřebec nese Radama v podání Paola Lardizzoneho. Další scénou, ze které dýchne duch starého Egypta, bude příjezd Ivany Veberové coby Aidy na velbloudu k nočnímu Nilu. Atmosféru posílí sbor žen se svícemi kráčejících do svatyně," hovoří o svých záměrech režisér.

Kromě zvířat ohromí i ohňové efekty. „Aida je doslova prošpikovaná scénami starověkých rituálů. Je to například scéna zasvěcování zbraní nebo rituálního soudu, po kterém má být Radames zaživa zazděn v hrobce. Právě v těchto situacích chci použít oheň. Několik žonglérů předvede tanec s ohnivými vějíři a se zapálenými řetězy," popisuje režisér. Dalším efektním momentem bude akrobacie v závěsné obruči, která má evokovat měsíc.

Inscenace nadchne i exkluzivním obsazením: V roli Amneris se představí jedna z našich nejvýznamnějších sopranistek Eva Urbanová. V titulní roli Aidy se diváci mohou těšit na oblíbenou Ivanu Veberovou, držitelku Ceny Thálie, jež přes své mládí úspěšně ztvárnila řadu významných rolí (Aidu, Rusalku, Mařenku, Libuši a mnohé další). Roli Radama přijal italský tenorista světového formátu a miláček plzeňského publika Paolo Lardizzone, jako Amonasro vystoupí světový barytonista Ivan Marino.

Speciální efekty

Na jevišti se bude pohybovat na tři stovky účinkujících! Kromě sólistů, výrazně rozšířeného sboru DJKT, orchestru DJKT pod vedením šéfdirigenta Norberta Baxy a baletního souboru se připojí i externí dětský balet. „Pokud by se někdo z veřejnosti chtěl stát součástí show, ať se přihlásí. V komparzu máme stále volná místa," láká Pilař. Kontaktní osoba pro komparzisty je Karel Šmirkl, email: karelsmirkl@gmail.com.
Inscenace ohromí i náročným videoartem Petra Hlouška. V záloze má režisér ještě dva trumfy: jeden speciální kouřový efekt a jeden ohňový. „Detaily prozrazovat nebudu, ale stejný efekt používá na svých koncertech třeba kapela Rammstein," usmívá se spiklenecky režisér.

Praktické informace
Vstupenky v cenovém rozpětí 450 – 150 Kč lze zakoupit v síti Plzeňská vstupenka nebo v předprodejích DJKT: ve Smetanových sadech 16 a v Infocentru Nového divadla na Palackého nám. 30 Rezervaci je též možno provést na tel. Číslech 378 038 185, 378 038 186 a na e-mailové adrese: vinsova@plzen.eu Diváci mohou využít vstupenku na Aidu v den jejího konání ve všech dopravních prostředcích MHD v Plzni, a to od 19:00 do 24:00 hod