Baal je příběhem lyrika, který se vysmívá společnosti a její morálce, čímž se nejprve pro snobskou smetánku stává zábavnou atrakcí, ale jen do chvíle, kdy začne svádět svým hostitelům manželky. Brecht do svého Baala postupně soustředil všechny špatné lidské vlastnosti a jeho hrdina se nakonec neštítí ani vraždy. Baal svou zrůdností odpuzuje, ale zároveň nám dává provokativní možnost nahlédnout pod naši civilizační slupku…

„Baal byla moje zamilovaná hra už na DAMU, zvažoval jsem ji i jako absolventskou inscenaci, ale nakonec jsem dělal jiný jeho text. A když mě Ivan Krejčí, šéf Komorní scény Aréna, oslovil, tak jsem si říkal, v jakém jiném divadle se najde taková odvaha uvádět Baala. Protože to je odvaha," uvedl před premiérou David Šiktanc.

Michal Čapka jako Baal

Titulní roli vytvoří v inscenaci Michal Čapka. „Baal je asociál, který si poživačně a bez výčitek, bez ohledu na ostatní bere, co zrovna chce. Ať už to jsou ženy, alkohol, cokoliv… Je to lyrik, básník, hospodský povaleč, milionář, milenec, herec, vrah… Je to grázl, kterého bych ale chtěl i obhájit. Protože každé zlo pramení z nějaké frustrace, a ta je dána výchovou, životními událostmi. Já si myslím, že se každé mimino rodí jako dobré a až pak ho svět zkazí. A Baal svým chováním nastavuje zrcadlo tomu světu. Takový, jaký je svět, jsme i my…," míní o této postavě Michal Čapka.

V dalších rolích se představí kompletně celý soubor Komorní scény Aréna, hraje se v překladu Ludvíka Kundery a Rudolfa Vápeníka. Scénu navrhl Nikola Tempír a kostýmy Petra Krčmářová, autorem hudby je Ondřej Švandrlík. (tau, hla)