Barboro, jaká byla vaše cesta k divadlu?

Cesta byla dlouhá. Od první třídy jsem se každoročně účastnila recitačních soutěží. Za pomoci maminky a připomínek porotců jsem se naučila některým věcem o práci s mluveným slovem. Že bych ráda byla herečkou, jsem si uvědomila asi v osmé třídě, ale nechala jsem si to pro sebe. Soustředila jsem se dál na studium, a jak vždycky s trochou nadsázky říkám: „potlačovala jsem touhu stát se herečkou". To mi vydrželo do asi dvaceti dvou let, kdy jsem si řekla, že bych ty přijímačky měla zkusit. Byla jsem přijata na JAMU do ateliéru Oxany Smilkové a začal velký kolotoč.

Diváci vás znají z černé komedie Táta, kde jste ztvárnila roli Laury. Jak na začátky zkoušení vzpomínáte?

To bylo krásné období. Vždycky jsem se těšila na další zkoušku. Vzácné pro mě bylo setkání s Vladimírem Doskočilem, kterého si pamatuji ze školních návštěv divadla.

Na co se v novém angažmá nejvíce těšíte?

Na tvorbu nových představení a nových postav. Na nové kolegy. A Petru Staňkovou, která je má spolužačka z JAMU.

Kdo je Barbora NesvadbováV lednu měla na Malé scéně Slováckého divadla premiéru inscenace Táta. Mnozí diváci si jistě všimli neznámé tváře herečky, jež vytvořila jednu z hlavních rolí. Jde o absolventku brněnské konzervatoře Barboru Nesvadbovou. Od prosince je členkou hereckého souboru.

„Měla jsem ohromnou radost, že mohu zkoušet ve Slováckém divadle roli Laury," přiznává mladá herečka, jež uherskohradišťskou scénu navštěvovala už na základní škole.

„Vzpomínám si na černé kalhoty, bílý svetr, dvě třídy v jednom autobuse, v kapse penízky na tatranku. Slovácké divadlo mám spojené se svým dětstvím. Jsem z Hodonínska, takže čas od času jsme jeli se třídou právě sem. Jsou to radostné vzpomínky," usmívá se Nesvadbová. Ačkoliv ji divadlo nadchlo, dlouho zvažovala, zda se herecké profesi věnovat.

„Před studiem činoherního herectví na JAMU jsem studovala fyzioterapii, která mě i živila. Mám ten obor moc ráda. V České republice je fyzioterapie na skvělé úrovni. Ale divadlo je něco, čemu nedokážu odolat. Někdy se lidé ptají, proč jsem si vybrala divadlo. Já mám spíš pocit, že divadlo si mě prostě přivolalo," uzavírá Barbora.

V čem můžete Barboru vidět

Milá, talentovaná a skromná. Tak popisují herci Slováckého divadla novou posilu uměleckého souboru Barboru Nesvadbovou. Poprvé měli diváci možnost absolventku brněnské JAMU vidět v černé komedii Táta v režii Tomáše Pavčíka. Kromě této role ji diváci už brzy uvidí v inscenaci Autista – Moje zatracené nervy!, kde vystřídá v roli Matky Alžbětu Kynclovou. A nyní se spolu se svými kolegy pustila do studování dramatu Králova řeč.

„Po přečtení hry jsem přemýšlela nad tím, jak je důležité být schopen někomu pomoct. Jak je důležité pomoc přijmout nebo si o ni dokonce říct," říká Nesvadbová a prozrazuje, co ji na hře zaujalo: „Nejsilnějším tématem hry pro mě bylo ‚překonání sama sebe'. Platí to jednoznačně pro postavu Krále, který podstupuje tvrdou zkoušku. Aby mohl obstát před národem, musí obstát nejdříve před sebou samým. Významným tématem je pro také mě ‚pomoc a přátelství',"

Režisér Igor Stránský jí svěřil roli Alžběty, manželky vévody z Yorku Bertieho v podání Pavla Hromádky.

Premiéra slavného dramatu o smyslu lidského poslání na půdorysu královského údělu v moderním světě je naplánována na 28. ledna 2017. (kaj)