Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez zpěvu si nedovedu život představit, říká operní pěvkyně Alena Žáková

Plzeň /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Soprán půvabné Mimi z Bohémy nebo Rusalky se během let proměnil v barevně okouzlující a zvukově plný mezzosoprán dramatické Eboli z Dona Carlose. To jsou jen tři z rolí, které na operní scéně Divadla J. K. Tyla vytvořila Alena Žáková. Sólistkou plzeňské opery byla v letech 1977 až 1981 a 1988 až 1999. Úspěchy zažívala také na jevištích a koncertních pódiích v Drážďanech, Praze i Ostravě, ale k západním Čechám má dodnes nejblíže. Narodila se přesně před šedesáti lety – 30. června roku 1950 a rodinnými pouty je spjata s Klatovy. S plzeňským hudebním životem byla neodmyslitelně spojena celé čtvrtstoletí – a je vlastně dodnes, i když je v Plzni nyní jen vzácným hostem.

29.6.2010
SDÍLEJ:

Téměř plné čtvrtstoletí byla Alena Žáková sólistkou operního Plzni. Nyní má čas rozvíjet i další své vlohy než jen souboru v přátelům už dávno patří také kůň Marinus. Foto: Soukromý archiv

Co začít výjimečně trochu pozpátku? Řekněte, zda dosud zpíváte, čemu se v současnosti věnujete?

Ano, zpívám. Bez zpěvu si nedovedu život představit. S hlasem přicházíte na svět, a pokud zpíváte dobře, měl by vydržet svěží hlas až do vysokého věku. Převážně se věnuji koncertům doma i v zahraničí a také charitativním projektům pro všechny, kteří potřebují pomoci. V soukromém životě jsem doslova propadla počítači, zvláště PC grafice, které bych se chtěla věnovat více než dosud. Připravuji vydání knížky Můj život s Ajou, veselé i smutné povídání mého přítele, více než čtrnáctiletého Toníka, pejska z plzeňského útulku. Je to pohled pejska, jak vidí nás dvounožce, jeho vjemy, zážitky, které jsou nejen rozpustilé, ale leckdy nutí k zamyšlení o zodpovědnosti, empatii a lásce ke všemu živému. Nyní mně zabírá mnoho času i příprava velkého projektu na pomoc handicapovaným, multižánrový koncert Pomáhejme tam, kde je třeba. Takže o dovolené a oddychu mohu zatím jen snít…

Po odchodu z Divadla J. K. Tyla jste poznala kus světa. Které zážitky, jež jste si přivezla. byly silnější – umělecké nebo cestovatelské?

Po odchodu z Plzně jsem byla nucena se postavit na obě nohy a vkročit do reálného života. Není to lehké, musíte se naučit spoustě věcí, kterých jste ve skleníku zvaném divadlo ušetřeni. Postarat se nejen o sebe, ale i vybírat dobré agentury, v případě nutnosti se pohybovat i v oblastech, jako jsou sociální práva, jistoty, smlouvy a podobně. Každá chyba se krutě platí. Bohužel se kolem vás nepohybují vždy lidé, kteří milují hudbu. Milují především peníze a vy musíte rozlišit, zdali se stanete ,,jejich“ nástrojem. V případě pocitu, že není vše tak, jak bych si přála, raději řeknu ne, děkuji. Co se týká cest do zahraničí, máte-li koncert, vůbec nepřichází prohlídka města, výlety či zájezdy v úvahu. Musíte být večer fit, vaše okolí zajímá váš výkon, nic jiného. Jste cizincem, i když vřele přijatým, ale očekává se, že budete lepší než tamější umělci. A je-li tomu tak, potom obecenstvo neváhá a žádá nejen přídavky, ale třeba vám vstoje poděkuje s pověstným bravo. Není to týmová práce, nýbrž individuální. Tyto zážitky jsou pro mne velkou motivací. Takže výlety a cestování? Raději čistě soukromě.

Jaké místo má ve vašem nynějším žebříčku životních hodnot divadlo, opera, zpěv?

Tohle je možná nejtěžší otázka. Byla doba, kdy jsem si bez divadla, dennodenní dřiny a zkoušek neuměla představit náplň dne, běh života. Mohu říci, že jsem v divadle prožila nádherné chvíle s vynikajícími kolegy, kdy i zkoušky byly svátkem. Ale cítíte-li, co přináší život, že je čas v nejlepším odejít a změnit působiště, udělejte to. Každý z nás má v sobě mnoho schopností a talentů, o kterých nevíme, neboť není čas je rozvinout. A najednou se před vámi otevřou dveře. V každém věku, za každých okolností. Je to výzva: Ukaž, co dokážeš… Opera je nádherný žánr. Není mrtvý, jak mnozí myslí. Neživotnou operu můžeme udělat jen sami – svým přístupem, odejmutím emocí, které k opeře patří. A ve zpěvu méně ,,koumejme“ nad tím, co a jak ,,tvořit“, ale snažme se získat tak dobrou techniku, že zpěv bude denní radostí, naší vrozenou přirozeností. Hlas je velký dar a nikdo nemá právo tento ,,nástroj ze všech nejkrásnější“ zničit. Za to, že mohu stále zpívat, vděčím své paní profesorce Miluši Dvořákové, emeritní sólistce Národního divadla, a paní profesorce Marii Vojtkové–Paříkové. Obě byly zářným příkladem mladých hlasů, svěžích do vysokého věku…

Nebudou mít vaši příznivci přece jen častější příležitost slyšet váš hlas z plzeňských koncertních pódií?

To záleží na možnostech a pozvání. Na podzim bych ráda udělala akci k mému životnímu jubileu, bude–li možno opět v Plzni, a to za účasti svých kolegů, které jsem měla a mám stále v srdci. Rovněž by bylo mým přáním reprízovat i v Plzni charitativní koncert Pomáhejme tam, kde je třeba.

#nahled|https://g.denik.cz/96/6c/0867_plze____p_vkyn__alena___kov____jubileum___60_let_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/96/6c/0867_plze____p_vkyn__alena___kov____jubileum___60_let.jpg|Pěvkyně Alena Žáková měla tuto středu šedesáté narozeniny, pejskovi Toníkovi původem z plzeňského útulku bylo čtrnáct. Už léta je členem rodiny a nyní dokonce vzniká knížka jeho vyprávění Můj život s Ajou. #

Vaše podání Bizetovy Carmen ani nepotřebovalo jeviště, vystačilo si s nuancemi hlasu, pěveckým výrazem, koncertní mimikou a gesty. Mrzí vás, že jste na operní scéně nevytvořila více mezzosopránových rolí, jako byla třeba Eboli či Kabanicha z Káti Kabanové?

Další otázka ,,na tělo“. Ano, mrzí. Mým přáním, jelikož mám státní zkoušku z francouzštiny, bylo vytvořit právě Carmen, která mně v Plzni nebyla dopřána. Vysněná role všech mezzosopranistek, ať začínajících či starších. A tak často stejně interpretovaná jako femme fatale bohužel většinou již od počátku. Hýřící gesty, velkými tóny, vlnící se v bocích… Myslíte, že s tím lze vystačit celou operu? Rozhodně ne. Carmen je skvěle napsaná, cítíte v ní vrozenou inteligenci, její schopnost si s muži hrát, manipulovat, leckdy jde až za hranici, ale ne vždy pudově… Miluje – jako každá silná osobnost – svobodu, pohrdá každým, kdo není tak silný jako ona sama. A vstříc smrti jde vědomě. Svoboda nebo smrt… Jistě, Eboli je také nádherná role, především extrémně těžká pěvecky. Měla jsem možnost si ji zazpívat mimo jiné i ve Státní opeře Praha s dirigentem Jiřím Malátem. A Kabanicha? To byla role, kterou jsem nechtěla. Kabanicha vážící padesát tři kilogramů – asi bych se sama sobě dovedla zasmát. V očích diváků a rovněž i v mých zůstane nepřekonatelnou Kabanichou paní Naděžda Kniplová v Národním divadle. Já byla pro operu Káťa Kabanová jistě víc Varvarou, ne Kabanichou, i když tato postava má velký prostor a kritika mne velmi vřele přijala. Musím poděkovat panu režiséru Janu Kačerovi, že Kabanichu pojal jinak, než je zvykem. Tím mně velmi pomohl.

Na které své velké role z Plzně i odjinud vzpomínáte nejčastěji? Nebo se díváte raději stále dopředu?

Zvláště na ty, jimž říkám ,,první lásky“. Na Mimi, Paminu, Rusalku, Arabellu, Agátu, Markétu, Miladu… A s nimi na jména, která nezapomenu. Dirigenti Ivan Pařík, JUDr. Karel Vašata, Bohumír Liška, Josef Chaloupka, režiséři Inge Švandová–Koutecká, Oldřich Kříž a mnoho dalších.

Pěstujete přátelství, která jste v Plzni uzavřela?

Jistě, v Plzni mám řadu přátel – kolegů i lékařů, kterým chci také poděkovat, že jsem pořád ,,provozu“ schopna. A ti, kteří žijí, zpívají, se určitě objeví na plánovaném koncertu k mému životnímu jubileu. A ti, co jsou již v uměleckém nebi, nás budou ,,pečlivě sledovat“. Protože i oni mají velikou zásluhu na tom, že jsme zpívali, zpíváme a věřím, že ještě vydržíme…

Setkáváte se dosud jako pěvečtí kolegové s manželem – Milošem Ježilem?

Samozřejmě, jsme – jak se říká v pěvecké hantýrce – sezpívaní, zvyklí se poslouchat. Víme, co udělá druhý, jak se cítí pěvecky i zdravotně, ladíme k sobě dobře i postavami a barvou hlasů.

Co si přejete ke svému životnímu jubileu? A hodláte vy sama s těmito narozeninami něco ve svém životě měnit?

Asi se budu opakovat a řeknu, že sobě i všem dobrým lidem přeji hlavně zdraví. Nejsme–li zdraví, nemůžeme dělat nic, nebo jsme velmi omezeni. Přála bych nám všem, aby společnost byla vzájemně laskavější, empatičtější, probudilo se v lidech více sociálního cítění. Nikdo z nás neví, jak malá chvíle stačí, aby byl odkázán na pomoc jiných. Opeře v Plzni přeji, aby zůstala zachována a prosperovala tak, jak tomu bylo vždy. Važme si každého, kdo dobrovolně zvolí řeholi operního zpěváka, ať sólisty či pěvce ve sboru, každého muzikanta. Je v tomto rozhodnutí více lásky než peněz, a tak tomu bude ještě dlouhá léta. Mým přáním by bylo dál předávat to, co nás naučili naši profesoři zpěvu, dalším generacím. Zda tomu tak bude, nezáleží jen na mé osobě. A jestli něco vědomě měnit? Nevím, třeba čas bych ani vracet nechtěla. Mám tolik nádherných a přitom různě barevných vzpomínek. Díky vám všem, kteří jste byli a jste součástí mého života.

Autor: Petr Dvořák

29.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Osobní jednání po tel. dohodě v sídle firmy PÁ 10,00-14,00, Požadavky:, znalost ukrajinského a ruského jazyka, ČJ a rumunský vítán, ŘP sk. B, možnost služebních cest do zahraničí.. Pracoviště: Personalhelp s.r.o. - místo výkonu práce, . Informace: Bogdan Lyvrynets, +420 737 245 534. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Jílová č.p. 1550/1, 787 01 Šumperk. Požadavky: vyučen v oboru zedník, praxe v oboru min. 2 roky. Pracovní doba 6-14.30 hod.. Pracoviště: Fortex - ags a.s., Jílová, č.p. 1550, 787 01 Šumperk 1. Informace: Ivo Černocký, +420 583 310 369,725 007 139. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 12 000 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka ŠD. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U Školy č.p. 122/1, Skrbeň., Požadavky: VŠ vzdělání - obor pedagogika., Hrubá mzda: 24.000 - 28.000 Kč při plném úvazku, pracovní doba 12:00 - 16:00 hod., pondělí - pátek., První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Základní škola skrbeň, okres olomouc příspěvková organizace, U Školy, č.p. 122, 783 35 Horka nad Moravou. Informace: Jarmila Kulatá, +420 585 967 820. Informační technologie - Informační technologie Programátor 15 000 Kč Vývojáři webu a multimédií PROGRAMÁTOR WEBOVÝCH APLIKACÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pracovní činnosti:, - Rozvoj stávajících aplikací a projektů, - Úprava stávajících aplikací na míru dle potřeb našich zákazníků, - Vývoj nových webových aplikací pro široké spektrum zákazníků, - Vhodné i pro absolventy SŠ, VŠ , Požadované dovednosti a praxe, - Objektově orientované programování (OOP) v PHP, - MySQL včetně transakcí, triggerů a pod., - JavaScript včetně jQuery, - CSS2 a CSS3 , - HTML, XHTML, HTML5, - Zkušenost s tvorbou internetových a intranetových aplikací, - Samostatná práce, ale i kooperace v týmu, - Touha učit se a rozvíjet své schopnosti v oboru, - Chuť přinášet nové nápady , - Uvítáme i zkušenosti s mobilními aplikacemi pro iOS, Android a Windows Mobile, Další předpoklady:, - samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, - ochota se učit novým věcem, - znalost AJ na úrovni čtení technické dokumentace, Nabízíme:, - hlavní pracovní poměr, - příjemné pracovní prostředí, - jistota stabilní firmy, - účast na zajímavých projektech, - práce na pobočce v Liberci, - nástupní plat 15 - 25 tis. , - zaměstnanecké výhody, - podpora v rozvoji schopností v oboru, Kontakt:, - profesní životopis zasílejte na jobs@as4u.cz, - tel.: + 420 485 110 911. Pracoviště: As4u.cz, s.r.o.-002, Humpolecká, č.p. 108, 460 05 Liberec 5. Informace: Táňa Jersáková, +420 485 110 911.

Prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZUJEME

Zeman by pověřil sestavením nové vlády opět Babiše

Kdysi na hradě, teď u soudu. Premiér Robert Fico navrhl (druhý zleva), prezident Ivan Gašparovič (vlevo) jmenoval. Igor Štefanov (první zprava) nahradil v dubnu 2009 Mariana Januška (druhý zprava). Dnes stojí oba jmenovaní před soudem
4

Slovenští exministři dostali vysoké tresty. Kvůli miliardovému tendru

USA zvažují vydání duchovního Gülena Turecku. Kvůli vraždě saúdského novináře

Vláda Spojených států zvažuje vydání tureckého duchovního Fethullaha Gülena do Turecka kvůli uvolnění vztahů s Ankarou kvůli kauze vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan duchovního označuje za teroristu a za hlavního strůjce nepovedeného puče proti turecké vládě v roce 2016.  

Lži mezi otcem a synem, Hřib primátorem a odškodné pro Navalného: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Japonský ministr pro kyberbezpečnost nikdy nepoužil počítač. Prý to nepotřebuje

Japonskem hýbe případ, který je ve vysoké politice vskutku bizarní. Nový ministr pro kyberbezpečnost a olympijské hry Jošitaka Sakurada nikdy nepoužil počítač. Ani jednou. Dle svých slov to nikdy nepotřeboval a na jeho práci tento fakt nemá negativní vliv.

Facebooková stránka Stará Šumava má fanoušky až v San Franciscu

/ROZHOVOR/ Téměř dvanáct a půl tisíce sledujících nasbíral za čtyři roky fungování facebookový profil Stará Šumava. Zprávami, příběhy, pověstmi i fotografiemi z historie života obyvatel Šumavy zásobují čtenáře otec Miroslav a syn Zdeněk Kůsovi, kašperskohorští truhláři, kteří se ve své dílně zaměřují na obnovu historického nábytku. V rozhovoru prozradili, že za vznikem populární facebookové stránky stál právě historický nábytek.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT