Do svého bohatého uměleckého života dá divákům nahlédnout herečka a výtvarnice Blanka Bohdanová. Pod režijním vedením Lídy Engelové připravila benefici s názvem Barevný život, jejíž premiéra se zítra uskuteční v pražském Divadle Kolowrat.

„Jsem typ člověka, který strašně rád žije právě teď a který se velmi zajímá o budoucnost, už kvůli vnoučatům,“ uvedla Bohdanová. „Benefici chápu jako poctu od našeho šéfa činohry Michala Dočekala a velice si jí vážím. Jinak ale ohlížení za životem nazývám duševním sebepoškozováním,“ řekla herečka, která se na jevišti objevila poprvé v pěti letech. V angažmá Národního divadla je už více než čtyřicet let. „Je jen obtížně uvěřitelné, že paní Bohdanová vydržela v jednom zaměstnání tak dlouho. Vytrvalost je jednou z úctyhodných vlastností, kterými oplývá,“ prohlásil Dočekal.

Vtip, šarm, elegance

S Blankou Bohdanovou, oslnivou osobností, které je vlastní šarm, elegance a mimořádná schopnost sebereflexe, se režisérka Lída Engelová setkala pracovně popáté (několik krásných představení spolu vytvořily i v Divadle Viola, setkaly se i při práci v rozhlase). „Teď jsme se pokusily o něco, co vychází z naší vzájemné letité zkušenosti. A ta zkušenost je taková, že zachytit Blanku nějakým pevným tvarem, je strašně obtížné. Protože nejenže toho poměrně hodně pamatuje, ale hlavně si to všechno pamatuje velmi vtipně,“ sdělila režisérka.

Ten, kdo podle jejích slov na benefici přijde, se hodně dozví nejen o životě samotné herečky, ale i o souvislostech, které poznamenaly celou její generaci. „Myslím, že všichni oceníme jednak Blančinu odvahu, s jakou dveře do své minulosti pootevře, ale i onen její pověstný humor,“ dodala Engelová.

Společně s Bohdanovou se na jevišti objeví i zástupce nejmladší generace herců Národního divadla Jan Dolanský a hostující Zuzana Maléřová. „Zuzana, která je mojí snachou, ze mě na jevišti vypáčí nějaké ty důvěrnosti. Sice se velmi nerada svěřuju, protože jsem na veřejnosti spíš samotář a svůj čas si šetřím, protože už ho mám málo, ale v tomto případě udělám výjimku,“ uvedla Blanka Bohdanová, která vystudovala herectví na JAMU v Brně v roce 1951. První její profesionální štací bylo Východočeské divadlo v Pardubicích. Následující tři sezony působila v Městských divadlech pražských, dalších šest hrála v Divadle E. F. Buriana. Členkou činohry Národního divadla je od roku 1966, kde k jejím osudovým rolím patřily Kleopatra, Lady Macbeth, Roxana či Celestina. Proslula i jako malířka, jejíž obrazy si našly příznivce i v zahraničí.

„Cyklus beneficií jsme u nás zavedli, protože máme tu možnost a čest mít v souboru živé dějiny českého divadla. Paní Bohdanová k nim neodmyslitelně patří,“ dodal šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.