V hlavní roli kdysi žijící „bezkonkurenčně nejhorší operní pěvkyně všech dob" Florence Foster Jenkinsové opět exceluje Jaroslava Kretschmerová, která za svůj výkon získala nominaci na prestižní Cenu Thálie. Nováčkem v hereckém týmu je Bohumil Klepl, jenž převzal roli hrdinčina životního partnera po Ladislavu Potměšilovi.

Jaké to je, vstupovat do inscenace, která má na svém kontě už přes 100 úspěšných repríz?

Přebírat v pětapadesáti letech roli po kolegovi je peklo. Stojí vás to strašné nervy. Ale zase jsem alespoň zjistil, že jsem pořád trémista a že mi divadlo ještě není šumafuk… že se zkrátka stále dokážu celý vynervovat. Naučit se text pro mě znamenalo tříměsíční práci každý den od pěti do osmi ráno.

Dává vám nový text zabrat více než zamlada?

Učí se mi pochopitelně hůř a hůř. A obzvlášť v případě hry Je úchvatná to bylo náročné, protože paní režisérka Jana Kališová vyžaduje po hercích, aby se přesně drželi scénáře. Přiznám se vám, že když točím v televizi seriál, texty se zásadně nebifluju a jdu spíš po obsahu. To tady nešlo. Takže mi nezbylo nic jiného než pořádně protrénovat paměť. Takové tréninky prý člověka omlazují, čímž jsem se pokaždé utěšoval.

Je úchvatná je po Lásce naruby a Zločinu v Posázavském Pacifiku třetí hudební komedií Divadla Kalich, ve které hrajete a v níž se zdárně vyhýbáte zpěvu. Jak si to vysvětlujete?

Vždyť všichni vědí, že zpívat neumím. Znělo by to stejně, jako když v komedii Je úchvatná zpívá Jarka Kretschmerová party Florence Jenkinsové. Jenže ta falešný zpěv hraje, ve skutečnosti je skvělá zpěvačka. Já bych v tomto smyslu nic předstírat nemusel, ale to by nemělo to kouzlo. I když já jsem teda jednu operní árii nazpíval! Kdysi jsme s Miki Jelínkem nahráli na cédéčko Dvořákovu Když mne stará matka. Dodneška ten nosič dávám kamarádům z řad významných osobností k narozeninám. Je ode mě nazpívaná velice podobně, jako zpívá Jarka v téhle hře.

Když jste se rozmýšlel, zda přijmete roli, hleděl jste také na to, jaké v ní budete mít kolegy?

Tohle je pro mě to nejdůležitější. Tady jsou v silné přesile dámy, ještě že tu mám Honzu Maxiána! Ale mezi holkama si nemáme na co stěžovat, chovají se k nám až mateřsky.

(kul)