V hlavních rolích vystupují dvě herečky a jeden herec z bývalého Divadla Komedie, kterým se po sobě zastesklo, a rozhodli se proto po dlouhé době spolu zase něco nastudovat. Dali proto své síly dohromady a nacvičili hodinové divadelní představení Duende, které od února hrají pro veřejnost v půdních prostorách Divadla Na zábradlí. „Iniciátorkou projektu je Lucie Roznětínská, která přišla s myšlenkou, že bychom si po letech spolu a s Martinem Pechlátem zahráli v divadelním představení," říká herečka Gabriela Míčová, podle jejíchž slov je tomu devět let, kdy dělali ve stejném složení poslední inscenaci, tehdy v divadle Rubín.

Herečky bez angažmá

Představení s názvem Duende je o dvou herečkách, které jsou v současnosti bez angažmá. Jedna svůj ideální soubor nedávno ztratila a je považovaná především za řadovou seriálovou herečku, druhá svůj soubor stále ještě nenašla a poslední roky strávila na mateřské dovolené. Obě ale vědí, že chtějí a potřebují hrát. Dohromady dal Evu a Marii jejich kolega Martin stejný muž, který obě herečky před lety naopak znepřátelil. Dvě ženy nyní přemýšlí nad tím, co by mohly hrát a jaké je pro ně to správné téma. „Měli jsme touhu zahrát si psychologický příběh, který bude postaven na pravdě a který k nám bude nějak pasovat," vysvětluje Míčová, která po Divadle Komedie, jež v létě 2012 ukončilo svoji činnost, dosud také nenašla stálé angažmá.

O psychologicky vypjaté momenty není v představení nouze a v komorním prostředí se propracované herecké výkony všech tří představitelů vyjímají. Herečkám Míčové a Roznětínské divák věří jak hru na Toma a Jerryho, kdy se prohánějí půdními prostorami ve vycpaných kostýmech známé myši a kocoura, tak i momenty, kdy se ve vinném opojení hádají a vypadají, že si každou chvíli vyškrábou oči.

Napřed jen zkoušeli, pak zůstali

V půdních prostorách Divadla Na zábradlí začala trojice herců v říjnu inscenaci pouze „na čas" zkoušet, nakonec zde ale herci zůstali až do premiéry a plánují v nich odehrát i všechna následující představení. „Původně jsme měli prostor v historickém sklepě pánů z Kunštátu, ale tam nám to nevyšlo, protože se v nich nedá topit. V prostoru, který nám pomohl získat umělecký ředitel Divadla Na zábradlí David Czesany, jsme moc spokojeni, protože ke hře Duende naprosto sedí zapadá do tématu děje a je intimní," dodává Míčová. Text k inscenaci Duende napsali Ladislav Karpianus a Jiří Suchý z Tábora, režie se ujal Uroš Trefalt.