„Pracovně se s Rackem setkávám poprvé. Vzpomínám si ale na tři inscenace, které jsem viděla,“ uvedla Medvecká, která ztvární roli Arkadinové. „Tou první končila v červnu 1972 éra Divadla Za branou a Ninu hrála Libuška Šafránková. Druhá inscenace byla v Realistickém divadle, Trepleva hrál můj nynější kolega a spolužák Honza Hartl. Třetím Rackem byl ten Léblův v Divadle Na Zábradlí s Bárou Hrzánovou jako Ninou a Radkem Holubem coby Treplevem. A pak si představuju inscenaci Otomara Krejči z roku 1960, kterou znám jen z fotografií. Paní Fabiánovou jako Arkadinu, Jana Třísku jako Trepleva a pochopitelně nádhernou Marii Tomášovou jako Ninu.“

Medvecká vzpomíná na slavné inscenace Racka

Její herecká kolegyně Magdaléna Borová zase viděla v Liberci inscenaci Jana Kačera. „A nejvíc natěsno jsem se s ním setkala opět ve společnosti pana Kačera v jeho Benefici v Kolowratu. To byla velmi zvláštní zkušenost. Na začátku druhé půlky jsme sešli na jevišti a on mě před diváky režíroval. Jeden z kousků, o který jsme se pokoušeli, byla i Nina – na začátku, když hraje divadlo, a její poslední výstup – návrat za Treplevem,“ sdělila.

Netradičně před otevřeným hledištěm s diváky na jevišti

Dočekalův Racek bude uveden v netradičním uspořádání před otevřeným hledištěm, kdy zhruba 240 diváků usedne na jevišti. „Důvodem není snaha zviditelnit se formálně. V této hře jde o smysl života, který část hrdinů hledá v umění a v divadle – a my k tomu máme jedinečnou kulisu. Navíc dvě dějství se odehrávají na břehu jezera,“ vysvětlil režisér, který může pracovat s detailem i s hloubkou. Podle svých slov nechtěl navázat na komediální rovinu a grotesknost, se kterou se někdy k Rackovi přistupuje. „Doufám, že je v něm humor, ale nevtipkuje se tam,“ dodal.

Suchařípův překlad „funguje“ i dnes

Suchařípův překlad „funguje“ podle Dočekala i dnes. „Nechceme, aby se příběh odehrával v současnosti, ale aby ho hráli současníci,“ vysvětlil. Nejprve si prý myslel, že je příběhem o deziluzi, pak zjistil, že je tematicky mnohem bohatší. „Jeho témata jsou obyčejnými dramaty – láska, kariéra, peníze a smrt,“ dodal. První reprízy Racka se v příští sezoně uskuteční 3., 15., 21., 27. a 28. září.