Preiss získá cenu Thálie za roli Václava Talicha v rozhlasové hře Má protentokrát obsazená vlast. Ocenění kromě Preisse, Spáleného a Veselého získají také autoři tří děl v hlavních soutěžních kategoriích, kterými jsou dokument a drama. Porota vybrala sedm finalistů z 36 přihlášek v kategorii Drama a šest finalistů z 28 přihlášených v kategorii Dokument.

Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio se po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze přesunul do Olomouce, kde se přehlídka rozhlasového dokumentu a dramatu bude konat od 3. do 5. října. Čestnou prezidentkou festivalu se stala herečka Hana Maciuchová.

"Snažili jsme se udělat program atraktivním nejen pro rozhlasové profesionály, ale i pro širokou veřejnost. Proto vedle tradičních klání ve dvou kategoriích proběhne i celá řada doprovodných akcí, cílených na kompletní věkové spektrum obyvatel Olomouce," uvedl Podstata.

Festival příští týden v pondělí odstartuje konference na téma Tvorba pro děti, které se zúčastní odborníci z České republiky i zahraničí. V následujících dnech je na programu poslech dramatických pořadů či seminář zaměřený na investigativní žurnalistiku, na který do Olomouce přijedou Janek Kroupa, Jana Klímová, Tom Nicholson a Marek Vagovič.

Doprovodný program festivalu Prix Bohemia Radio nabídne besedu s herečkou Hanou Maciuchovou, zábavní dopoledne v Pevnosti poznání i divadelní představení Vykřičené domy v Moravském divadle.