Cena za celoživotní činoherní mistrovství byla udělena herci Josefu Karlíkovi in memoriam. Z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha a prezidenta Herecké asociace Václava Postráneckého ji převzali jeho brněnští kolegové.

Josef Karlík in memoriam

Vyskočil při přebírání Thálie připomněl, že je „zvláštní", což je asi v pořádku. Protože vše, co dělal, bylo trochu zvláštní. Šel nevyšlapanou cestou, zprvu to jako umění nevypadalo, „…no, ono to možná ani umění nebylo. Bylo to spíš učení, studium toho, o čem se bezmála sto let mluvilo, že by bylo třeba studovat," řekl. Poděkoval všem, kteří s ním šli, za odvahu, trpělivost a lásku. Zejména své ženě Evě, která je už třetí rok upoutána lůžko.

Mim Hybner byl dojatý

Boris Hybner přebíral cenu s dojetím. Byl prý tak rozhozený, že zapomněl poděkovat rodině, všem svým dětem a manželkám. Po ceremoniálu prozradil, jak ho okouzlily filmové grotesky. „Film mě vždycky zajímal, škoda, že se nereprízuje seriál Gagman, který jsme natočili s Jurajem Herzem. Pocitově jsme vždycky byli jednou nohou v divadle a druhou ve filmu. I proto jsem na rozdíl od svých souputníků Ctibora Turby a Bolka Polívky nedělal klaunérii, ale grotesku," řekl ČTK.

Lucie Štěpánková i Kateřina Buriánková mají Thálii

Laureátkou Ceny Thálie pro činoherce do 33 let se stala členka pražského Divadla na Vinohradech Lucie Štěpánková. V současné době hraje v šesti inscenacích včetně ceněného Vojcka a Felliniho Zkoušky orchestru.

Herecká asociace udělovala Thálie už posedmnácté. Na prestižní ocenění mající podobu křišťálových pohárů se stylizovanou divadelní maskou byly ve čtyřech kategoriích nominovány dvě desítky umělců.

Thálii za činoherní výkon převzala Kateřina Burianová za roli Violet Westonové ve hře Srpen v zemi indiánů. Získala za ni už Radokovu cenu a také Cenu Sazky a Divadelních novin. Thálii dostal také Martin Pechlát za roli Goebbelse ve hře Goebbels/Baarová v Divadle Komedia Praha.

Thálie pro Pechláta je satisfakcí pro Divadlo Komedie

Také on za ni už dříve obdržel Radokovu cenu, ale s Thálií předem nepočítal. „Byli jsme tu tři nominovaní, myslím, že šance byly rovnocenné," řekl ČTK. Další ocenění pro tuto inscenaci Dušana Davida Pařízka nepovažuje tento herec přímo za satisfakci Divadla Komedie, které bojuje s financemi. „Myslím si však, že to na něco ukazuje," dodal.

Udělovaly se i ceny za operu a muzikál

V oboru opery byli oceněni pěvkyně Csilla Boross za roli Cio-Cio-San v inscenaci Madama Butterfly v Národním divadle Brno a Pavel Vančura za úlohu Marbuela v opeře Čert a Káča v libereckém Divadle F.X.Šaldy. Za taneční výkony převzali Thálie Ivona Jeličová za titulní roli v baletu Maryša v plzeňském Divadle J.K.Tyla a Zdeněk Mládek za sólo v inscenaci So In Love v Jihočeském divadle České Budějovice. Jeličová byla nominována již třikrát, třetí nominaci proměnila.

Za interpretační výkony v muzikálovém oboru převzali Thálie Markéta Tallerová za titulní roli v představení Dnes večer: Lola Blau v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a Petr Gazdík za roli Jeana Valjeana v muzikálu Les Misérables (Bídníci) v Městském divadle v Brně. Tallerová byla už jednou Thálii blízko, i když v činohře: před pěti lety byla nominována za výkon v Ibsenově dramatu Když my mrtví procitneme.

Gazdík prý nebude mít roli Jeana Valjeana raději jen kvůli tomu, že za ni byl oceněn. „Člověk musí mít všechny své role rád, jinak by je nemohl hrát. Jsou jako děti; nelze jednu vypíchnout a druhou ne," řekl ČTK. Vzpomněl, jak v této roli ještě jako student konzervatoře viděl v Praze Karla Černocha. Dnes se stejným zaujetím pozoruje Jana Ježka, který s ním v Brně alternuje.