Černé divadlo využívá toho, že na zatemněném jevišti nejsou vidět černě odění herci, ale jejich rekvizity ano. Srncovo divadlo počátkem 60. let vzniklo v rámci tehdejší divadelní avantgardy. Mezi nejznámější Srncovy inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů nebo Bílý pierot v černém.

Divadlo Krtek.
Herec Marek Sýkora: František Peterka mi na jevišti vyznával lásku

Srnec spolupracoval i s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Na počátku 90. let založil a vedl soubor Imaginativ Praha. V roce 2011 obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy. V roce 2018 mu byla udělena Cena Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

Světová sláva 

Jiří Srnec se narodil 29. srpna 1931, vystudoval Státní odbornou školu grafickou, na Státní konzervatoři v Praze obor klavír a oddělení lidových nástrojů. V této době již také psal vlastní hudbu a chodil na soukromé hodiny skladby. Své vzdělání zakončil studiem na loutkářské fakultě DAMU. Už v posledním ročníku DAMU pracoval s principem černého kabinetu a posléze založil vlastní soubor, s nímž tyto postupy rozvíjel.

Muzikálový zpěvák a herec Jan Kříž
Jan Kříž: Horečka sobotní noci je nejtěžší muzikál, co jsem kdy dělal

Manažersky se nově vzniklého souboru ujal Jiří Vyskočil z Divadla Na zábradlí a prosadil jeho vystoupení na skotský festival v Edinburghu v roce 1962, čímž odstartoval světovou slávu nově vzniklého Černého divadla Jiřího Srnce.

Divadlo vystupovalo po celém světě, uskutečnilo více než 300 zahraničních turné v sedmi desítkách zemí a má na kontě účast na 77 divadelních festivalech.