První díl mocenské trilogie uvedlo divadlo před rokem a historickou hrou se tehdy loučil se souborem umělecký šéf Filip Nuckolls a dramaturg Vladimír Čepek. Oba se do Ústí nyní vrátili, aby sága mohla pokračovat.

Herci se po zkouškách na divadelních prknech dnes přesunuli do evangelického chrámu lidově zvaného Červený kostel. Jednoduché scéně dominují tři trůny jako symbol toho, že v sázce je vláda nad Anglií. Na trůn si totiž brousí zuby více šlechticů a každý z nich sleduje vlastní zájmy. A nejde jen o muže, i ženy ponoukají své chotě, aby se přihlásili se svými nároky. "Nejde o boj muže proti muži jako na bitevním poli, ale spíš o šachovou hru, intriky, zrady a zákulisní politiku," uvedl režisér Nuckolls.

Vedle stálých členů souboru poprvé zkouší s ústeckým souborem Adam Ernest a Ladislav Hampl. Vzhledem k množství postav na scéně někteří herci vymění kostým a roli několikrát za představení. Posedět s tvůrci a protagonisty mohou diváci dnes v lidové části Severočeské vědecké knihovny.

Trilogii Jindřich VI. uvádí Činoherní studio jako vůbec první česká scéna. Čepek s Nuckollsem už s ústeckým souborem představili Dva pány z Verony, Zkrocení zlé ženy a teď Jindřicha VI.