Co bylo impulzem pro její napsání?

Původně jsem chtěl adaptovat Ahlforsovu Divadelní komedii, ale narazil jsem na odmítnutí autorovy zastupující agentury. V rámci zachování své zamýšlené koncepce jsem si proto napsal komedii sám. Chtěl jsem pobavit diváky nejširšího generačního spektra a snad se mi to podařilo. To poznám až podle toho, jak si kus povede „na volné kase“´Současně jsem chtěl publiku připomenout individualitu opavských herců, protože jsou pro divadlo stejně důležití jako diváci.

Chystáte nějakou další autorskou hru?

Nechystám. Nejsem dramatikem z ambice, ale jen z nutnosti. Rozhodně nemám touhu dostat se do divadelních čítanek.

Divákům jste umožnil i vlastní rozhodování o tom, co chtějí vidět. Jak dopadl jejich výběr? Podle očekávání.

Na internetu měla sice největší podporu hra o Kafkovi, ale celkově jednoznačně zvítězila Lída Baarová. Bude uvedená v květnu jako poslední premiéra činohry.

V listopadu má mít premiéru Ivona, princezna burgundská. Co si od ní slibujete?

Dost. Uvedeme ji v novém překladu, kde bude místo princezny kněžnou. Nejde o historickou postavu a hra zachycuje poměry na královském dvoře někdy počátkem 20. století. Souboru nabízí výrazné herecké příležitosti a pro diváky může být zajímavá.

Jaký vztah jste si vybudoval k opavskému divadlu?

Ten nejlepší. Z ekonomického a pocitového pohledu je určitě jedno z nejlepších, které jsem dosud poznal. V mantinelu daných finančních možností mi umožňuje tvůrčí svobodu.

Činoherní soubor zůstává pořád dost okleštěný. Co s tím?

V současnosti má dvanáct členů a poměr žen a mužů je v něm shodný, což ideální není. Většina her vyžaduje víc herců než hereček, a proto musím občas využívat hosty. Pánskou část bych v budoucnu potřeboval doplnit o dva herce.

Jak si Brňan zvykl v Opavě?

Děkuji za optání, cítím se v ní vyloženě dobře. Pokaždé, když sem z Brna přijíždím, cítím příjemný klid. Velkoměsto mi rozhodně nechybí.

Myslíte, že časem názor nezměníte?

Proč bych to dělal? Jsem v Opavě spokojený a budu rád, když to tak zůstane.

Kdo je Roman Groszmann?
Narodil se 30. června 1977 v Rožňavě. Divadelní režii vystudoval na Akademii umění v Banské Bystrici a herectví na brněnské JAMU. Prošel divadly ve Zvolenu, v Brně a v Olomouci, kde v letech 2007 až 2009 zastával funkci šéfa činohry. Od poloviny loňského roku je ve stejné funkci angažovaný v opavském Slezském divadle.