Méně hrané drama

Hra Jindřich IV. přivede na jeviště v hlavním trojlístku Jana Dolanského coby prince Jindru, Ladislava Mrkvičku jako Jindřicha IV. a ostravského herce Norberta Lichého (loňský držitel Thálie za nejlepší činoherní herecký výkon) v roli Falstaffa. Strhující příběh přátelství a politiky, v němž se hraje o moc a její chuť, o ambice a jejich naplnění i o kariéru a její cesty, režíruje Lucie Bělohradská. „Za režiséra má mluvit jeho inscenace a všechna další slova jsou zbytečná,“ uvedla. „Nicméně Jindřich IV. je jedním z méně hraných Shakespearovských dramat, je napsán ve dvou dílech, které se v našem případě odehrají v jednom večeru.“ Hru přeložil opět Martin Hilský, hudbu k ní složil Jan P. Muchow.

Českou premiéru bude mít na LSS i Romeo a Julie ostravské produkce PaS de Theatre s Jitkou Smutnou v roli Chůvy. Veronské milence ztvární Marek Holý a Tereza Dočkalová. Festival uvede i reprízy úspěšných inscenací – loňský hit Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou, Macbeth s Veronikou Freimanovou i Antonius a Kleopatra s česko-slovenským obsazením. Derniér se dočkají pražské i ostravské nastudování Komedie omylů. A chybět nebudou ani dva tituly v angličtině, které přiveze britská společnost GB Theatre Company.

Stěžejní je Hello, Dolly!

První letošní novinka METROpolitního léta hereckých osobností (MLHO) – hra Druhý břeh – pochází z pera novinářky Michaely Gübelové. Do repertoáru Studia DVA, které přehlídku pořádá, tak přibude po inscenaci Chvíle pravdy převzaté z repertoáru vinohradského divadla další kus režírovaný Ladislavem Smočkem. „Režisér mi dovolil si hru obsadit,“ sdělila Gübelová. „A já jsem byla nadšená, že mou nabídku přijaly herecké špičky Zuzana Bydžovská a Eva Holubová. Souhlasil i s mým oblíbeným hercem Vladimírem Javorským, který hraje všechny mužské postavy.“

Stěžejním projektem MLHO bude muzikál Hello, Dolly! autorů Michaela Stewarta a Jerryho Hermana. Slavnostní premiéry se uskuteční 6. a 7. července na scéně Švandova divadla. Do hlavní nealternované role Dolly Leviové obsadil producent Michal Hrubý po dohodě s režisérem Ondřejem Sokolem herečku Ivanu Chýlkovou, hudební aranžmá svěřil skladateli Varhanu Orchestroviči Bauerovi. Jako speciální host se po zdravotní nucené odmlce objeví na jevišti zpěvačka Naďa Urbánková. Roli Ernestiny Money s ní bude alternovat další legenda české hudební scény – Yvonne Přenosilová.

Programovou nabídku dále doplní oblíbené tituly Vše o ženách, O lásce aneb Parle moi d´amour, Dámská šatna, Herci, Zdravý nemocný, Otevřené manželství a Na konci duhy. Tečkou za přehlídkou bude koncert slovenské herečky a šansoniérky Szidi Tobias.

Kubišová i hvězdy cirkusu

Letní scéně Divadla Ungelt, která se nachází ve starobylé části Hradčan pod Loretou na Novém Světě, dominují každoročně koncerty Marty Kubišové a jejích hostů. Jejich první část už proběhla, ta druhá je naplánována na srpen (z hostů se představí Hana Hegerová, Věra Špinarová, Lucie Bílá, Aneta Langerová a Jiří Schmitzer). Z činoherních kusů na sebe jistě strhne pozornost „čerstvá“ inscenace Origami španělského autora a režiséra Carlose Be, v níž předvádí své herecké mistrovství v hlavní roli Vilma Cibulková. Skvělé výkony nabízejí i hry Na útěku, Šest tanečních hodin v šesti týdnech, Ledňáček, Láskou posedlí, Jeffreymu je šoufl. Letošní pikantností je setkání s Oldřichem Kaiserem a Jiřím Lábusem, protagonisty kultovního seriálu Tlučhořovi.

Festival Letní Letná nabídne od 18. do 31. srpna mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou maraton zahraničních hvězd nového cirkusu, tuzemských souborů, pohádek, aktivit pro děti a jejich rodiče. Potvrzenými soubory jsou Atelier Lefeuvre & André z Francie, který tvoří dva bývalí členové proslulých Cirque O a Que-Cir-Que. Po loňském vyprodaném hostování přijedou s celovečerním představením na téma erotiky – Bricolage Erotique. Na Letní Letnou se vrátí také úspěšný projekt La Putyka.