Hra Moře z roku 1973 pojednávající o rozdělené společnosti, strachu z neznámého, konspiračních teoriích, ale také o naději, působí současně. "Přestože je už téměř půl století stará, působí nesmírně živým dojmem. Její témata padnou jako ulitá na situaci v dnešní Evropě zmítané hoaxy a konspiračními teoriemi," uvedl dramaturg Michal Zahálka.

Vedle Veroniky Gajerové a Viktora Dvořáka se divákům poprvé na scéně divadla ABC představí Zdeněk Piškula, pro kterého je to první velká divadelní role. "Vnímám to jako nový start, je to poprvé, co budu dělat v takto velkém divadle," řekl.

Společenskokritický tón má i hra Kanibalky režiséra Městských divadel pražských Davida Drábka v Rokoku. V hlavní roli groteskní detektivky o vraždě několika arabských mužů se jako dvojice vyšetřovatelů představí Vanda Hybnerová a Jiří Hána. Drábek považuje Kanibalky za jednu ze svých nejradikálnějších her. "Kanibalky budou podle mě drtit kosti v myslích diváků především svojí otevřeností, explicitností. Jinotaje si tady mohou vybrat dovolenou," řekl Drábek.

Komedie uvede Konzervativce

Poslední z říjnových premiér bude hra Konzervativec, která otevře činoherní sezonu v divadle Komedie. Premiéra hry je symbolicky naplánována na den výročí vzniku samostatného Československa 28. října. Text spisovatele Davida Zábranského o významech oslav dějinných událostí převedli do dramatické podoby režisérka Kamila Polívková a herec Stanislav Majer.

"Klíčem k interpretaci hry je absurdní moment oslavy něčeho, co už neexistuje. Slavíme sto let vzniku Československa a mě zajímá tento paradox: jaký má význam slavit něco, co už není?" uvedla Polívková.

Městská divadla pražská vznikla spojením několika divadel v roce 1950. Za ředitele Oty Ornesta, pod jehož vedením dosáhlo divadlo největšího věhlasu, hrál soubor na třech scénách − v divadle ABC, v Divadle Komedie a v Komorním divadle. Po roce 1989 se divadla rozdělila na tři samostatné subjekty s vlastními soubory a vlastním uměleckým vedením. Od roku 2005 se opět spojila divadlo ABC a divadlo Rokoko, letos se připojila Komedie.