Ve své tvorbě Pieter De Buysser promýšlí a zpochybňuje současnou každodennost, pozorně sleduje soudobá společenská, politická a obecně lidská témata, uvedla. V každém ze svých vyjadřovacích prostředků - ve filmu, próze, dramatu, eseji, politických projevech a akcích, hledá De Buysser novou cestu, jak se navrátit k velkým příběhům a utopiím.

Čtěte také: Koncert v Klemetinu uctí filosofa a mluvčího Charty Jana Patočku

Jak bránit hodnoty, které Havel zastával

Impulz ke vzniku Afterparty dal ředitel Archy Ondřej Hrab. „Když jsme před dvěma lety začali uvažovat s Pieterem De Buysserem o potřebě pohlédnout na odkaz Václava Havla z evropské perspektivy, netušili jsme, jak radikálně se svět v následující době promění. Jak rychle společnost přijme hru na to, že lži jsou jen ´alternativní fakta´, že naše země budou lepší, když kolem nich postavíme ploty nebo zdi," uvedl k premiéře Hrab.

„Vypadá to, že znakem těch, kteří se snaží o nový řád světa, ať je to Boris Johnson, Geert Wilders či Donald Trump, je odbarvená kštice. Co by proti nim zmohl Havlův knír? Jak bránit hodnoty, které Havel zastával?" ptá se divadelník.

Velký večírek svobody a demokracie je u konce? 

Hra se jmenuje Afterparty, ale nikoli v narážce na Havlovu Zahradní slavnost, která se do angličtiny překládá jako Garden Party. Týká se situace, v níž se nacházejí protagonisté hry stejně jako my všichni, říká Hrab.

Podle autorů hry se zdá, že velký večírek svobody a demokracie je u konce, a pro diváky tedy připravují výlet do blízké budoucnosti, v níž se pokusí hledat řešení a to, zda Havlův odkaz ve společnosti rezonuje.

Afterparty je divadelní hra 

„Havel je mnohdy prezentován jako maskot triumfu kapitalismu nad komunistickou totalitou. Přitom on sám nás výslovně varoval před tím, že vítězové studené války se mohou snadno začít velmi podobat svým bývalým protivníkům," uvedl Pieter De Buysser.

Havel podle něj načrtl model smysluplnějších postdemokratických politických struktur, které by mohly zakládat lepší uspořádání společnosti. Afterparty je divadelní hra, a tak v ní nejsou přímé politické významy, ty živému uměleckému dílu překážejí.

Čtěte také: Film Woodyho Allena Mocná Afrodíté ožije v Divadle Pod Palmovkou

Chtěl jsem se vymanit z rituálů politických blábolů, říká autor

„Celá hra je ovšem plná odřezků politických střetů a ideologií. Chtěl jsem se vymanit z rituálů politických blábolů a čelit problémům přímo, jasně, čistě. Zároveň používám hry, hrátky, lži, podvody, krásu, poezii, velmi lidské pocity, porozumění a nedorozumění," slibuje autor. Premiérová série představení koprodukčního projektu s Vladimírem Javorským a belgickou herečkou Christelle Cornilovou v hlavních rolích bude od 22. do 24. března.