Jako jedno z prvních začalo hrát v Praze Divadlo Ungelt na své letní scéně v malebném prostředí hradčanského Nového Světa. Kromě prověřených hitů se tam mohou diváci těšit na několik novinek. První z nich je bláznivá groteska Slepice na zádech, v níž se představí Tatiana Dyková, Vojtěch Dyk a Radovan Klučka. Další novinkou je strhující psychologické drama ověnčené Pulitzerovou cenou s názvem Dobrou noc, mami v hlavních rolích s Taťjanou Medveckou a Lucií Štěpánkovou.

V plánu je i několik repríz inscenace Dovolená paní Josefy, ve které září Jitka Smutná s Terezou Nekudovou a Radkem Valentou/Ondřejem Novákem, a Vejšlapu s Martinem Písaříkem, Petrem Stachem a Janem Holíkem. Uskuteční se také tři speciální večery věnované Haně Maciuchové, během nichž se bude promítat záznam inscenace 4000 dnů, ve které herečka excelovala s Petrem Stachem a Ondřejem Novákem.

Divadlo Járy Cimrmana
KVÍZ: Vyzkoušejte souboj znalců díla Járy Cimrmana

Na nic nečekalo ani divadlo Studio DVA, jehož Metropolitní léto hereckých osobností se letos kromě tradičního Vyšehradu odehrává také na Výstavišti v Holešovicích a v prostředí kouzelného Libeňského zámečku (a mimo hlavní město také na romantické Tvrzi Divice nedaleko Loun a ve Vítězné u Dvora Králové). K jeho programovým novinkám patří brilantní komedie Tři grácie z umakartu v režii Ondřeje Sokola a v hlavních rolích se Zlatou Adamovskou, Ilonou Svobodovou a Anežkou Rusevovou.

Další novinkou bude dnes již kultovní komedie Vše o mužích v novém nastudování s Jánem Jackuliakem, Peterem Pechou a Tomášem Novotným. Program naplánovaný do 31. srpna počítá i s hudebními vystoupeními – jejich hvězdami budou Monika Absolonová, Aneta Langerová, Dan Bárta, Szidi Tobias či Hana Zagorová.

Shakespeare na Hradě

Letní shakespearovské slavnosti přivítají diváky 28. června v Královské zahradě Pražského hradu, a to premiérou Bouře v inscenačním pojetí dua SKUTR, které stojí i za jednou z nejpopulárnějších inscenací slavností posledních let – Snem noci svatojánské. „Obě hry mají zrcadlově podobné postavy, a tak jsme oslovili některé herce, se kterými jsme již na Snu pracovali.

Diváci se tak mohou těšit na Davida Prachaře, Csongora Kassaie, Josefa Poláška nebo Marka Daniela. Zkrátka jsme vytvořili takovou malou shakespearovskou company. Jedinou, zato velmi výraznou ženskou roli – Mirandu, ztvární Eliška Křenková,“ říkají Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský alias SKUTR. Během července a srpna se pak slavnosti tradičně přesunou i do Brna, Ostravy a Bratislavy.

Jiří Hrzán, rodák z Tábora, symbolicky natočil svůj poslední film v Táboře. Pak zemřel po pádu z pátého patra.
Jiří Hrzán: Kaskadér s duší romantika. Jeho život byl jako jízda na horské dráze

Bohatou nadílku inscenací připravilo pro diváky i Divadlo Kalich, které má svou letní scénu pod žižkovskou věží. K očekávaným novinkám patří hra Pusťte mě ven!, která nabízí mimořádnou hereckou příležitost letošní oslavenkyni Ivě Janžurové v podobě postavy velké hvězdy pařížského divadla a filmu Joce de Guérande. Česká premiéra inscenace v režii hereččiny dcery Sabiny Remundové se uskuteční 30. června.