Mnohé soubory napříč republikou pracují na nových inscenacích. Například pražské Divadlo Kalich připravuje činoherní novinku Silnice v režii Lídy Engelové, která vychází ze slavného oscarového filmu Federica Felliniho. Hlavní role v ní ztvární partnerská a herecká dvojice Bára Hrzánová a Radek Holub.

„Silnice je inscenace, na kterou se moc těším,“ říká producent Divadla Kalich Michal Kocourek. „Když jsem sledoval Báru s Radkem, jak pečlivě zkoušejí, protože v představení navíc i žonglují a hrají na různé nástroje, radostí mi zaplesalo srdce.“

Nakolik vám nastalá situace zamíchala kartami?
Pro nás jakožto soukromou scénu bez dotací od státu nebo města je to samozřejmě obrovský zásah, z něhož se budeme dostávat hodně dlouho.

Počítat ztráty zatím nemá velký smysl, teď spíš koukáme do kalendáře a intenzivně se snažíme hledat náhradní termíny pro neodehraná představení, aby o ně diváci nepřišli. K definitivnímu rozhodnutí ale musíme znát datum, odkdy zase bude možné hrát.

Jak se změnily vaše dramaturgické či jiné plány?
Na 7. dubna jsme měli naplánovanou premiéru zmiňované činoherní lahůdky Silnice, tu samozřejmě neodehrajeme, nicméně věřím, že do konce divadelní sezony ji divákům představíme. Další bezprostřední plány snad ohroženy nejsou, program letní scény máme už dávno postavený a jednotlivá představení jsou v prodeji.

Neuvažujete o tom, že byste nabídli vaše inscenace prostřednictvím internetu?
Účastníme se projektu TV Prima na jejím Facebooku pod názvem Je víc než Prima podporovat česká divadla. V jeho rámci nabídneme divákům zdarma ke zhlédnutí přímo z domova dvě muzikálové inscenace pro celou rodinu.

Vedle toho herci z Divadla Kalich zasílají pozdravy fanouškům přes naše sociální sítě. Tohle všechno je moc fajn a jsem za to rád, jenže co si budeme povídat, ten živý kontakt mezi hercem a divákem nic nenahradí. Proto se nemůžu dočkat, až se zase společně s diváky budeme těšit z naší každodenní práce.

A teď k programu vaší letní scény pod Žižkovskou věží, kterou jste vloni otevřeli…
Dramaturgii loňského nultého ročníku Hvězdného léta pod Žižkovskou věží jsme volili s citem tak, abychom nabídli co nejpestřejší záběr. Ukázalo se, že jsme měli šťastnou ruku. Nejenže bylo skoro každý večer vyprodáno během asi dvou měsíců jsme zaznamenali 24 tisíc návštěvníků, ale i hercům se na nové letní scéně v pražských Mahlerových sadech dobře účinkovalo, takže jsme spokojeni.

Co zde plánujete letos?
Celkem máme na programu 65 hracích termínů, o patnáct více než v předchozím roce. Divákům nabídneme 40 inscenací, mezi nimiž jsou taháky z loňska, ale i obnovené premiéry jako retrokomedie Zločin v Posázavském Pacifiku, kterou jsme s úspěchem uváděli v Divadle Kalich od jara 2011 do jara 2016.

Jejím autorem a režisérem je Ondřej Havelka, který ji vytvořil společně s Martinem Vačkářem a nově se objeví i v jedné z hlavních rolí. Vrátíme se i k Havelkovu nastudování Saturnina. Z novinek jmenujme představení Tik Tik, které na naší komorní scéně v Rytířské ulici připravil režisér Jakub Nvota s Terezou Kostkovou či Josefem Poláškem.

Počítáte i s muzikály?
Ano, ale s těmi budeme šetřit, budou spíš jen zpestřením. Uvedeme divácky oblíbené kusy Pomáda a Osmý světadíl s hity skupiny Elán. Plánujeme i šest akustických koncertů. Vedle Tomáše Kluse, který naši letní scénu otevře 21. 6., se můžete těšit na Michala Hrůzu, Františka Nedvěda, 4TET, Ondřeje Havelku s jeho Melody Makers a Nerez s Luciou Šoralovou.

Dojde také na jevištní talk show Jana Krause. Vedle mnoha zvučných jmen chceme divákům nabídnout i gastronomický zážitek. Než usednou v hledišti pod krytou střechou, která slouží jako slunečník i ochrana proti dešti, budou moci ochutnat drinky a speciality v přilehlých stáncích.

Určitě už plánujete i program pro kamennou scénu Kalichu na podzim a zimní období.
Plány máme na několik let dopředu, snad na nich nebudeme muset nic zásadně měnit. V září oprášíme na omezený počet repríz muzikálovou legendu Horečka sobotní noci.

Diváci si o ni hodně psali a i nám se po ní stýskalo. Na březen 2021 plánujeme premiéru Pokrevních bratrů, což je jeden ze světových muzikálů, které jsem chtěl uvést už dlouho, protože nabízí neskutečně silný příběh i herecké příležitosti. Dále připravujeme novinku s Janou Paulovou a projekt s pěvkyní Dagmar Peckovou. A už se těším, až oznámím v rámci velkého hereckého přestupu jméno, které nově rozšíří náš soubor. Už teď mu chystáme premiéru na duben 2021.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník