Také soužití dvojice propastně odlišných potulných komediantů Zampana (Radek Holub) a Gelsominy (Barbora Hrzánová) má tajemný důvod. Cituplná nota je v pravou chvíli přehlušována veselým rámusem jejich vystoupení. Strhující atmosféra starého cirkusu dokazuje známou pravdu, že k tomu, aby umělec diváky pobavil, nepotřebuje technické zázraky, ale spíš pohotovost, vtip a odvahu.

Autorkami divadelní hry jsou režisérka Lída Engelová a dramaturgyně Johana Kudláčková. „Náš divadelní scénář byl vytvořen výhradně pro inscenaci v Divadle Kalich a je vázán na obsazení a fantazii celého tvůrčího týmu bez předpokladu, že by mohl být použit v jiném divadle. V podtitulu se naše inscenace nazývá cirkusáckou romancí. S Fellinim máme společnou lásku k prostředí cirkusu a základní příběh,“ vysvětluje Lída Engelová.

Americký herec John Malkovich pochválil film Havel.
John Malkovich pochválil film Havel. Režisér doufá v oscarové klání

„Myslím, že hlavním tématem je tajemství vztahu dvou lidí, na první pohled zcela odlišných. Přesto mezi nimi vzniká vztah silnější než smrt. Fellini napsal ve svých vzpomínkách, že po zhlédnutí filmu se řada rozkmotřených manželů smířila a odpustila si. Kéž by…,“ doplňuje Johana Kudláčková. „Jde o klasický, archetypální příběh, který diváky vede bezpečně a nezradí je. Není to postmoderna, nevypomáhá si žádnými odbočkami, zkratkami, reminiscencemi a tak podobně. Málokdy se setkáte s takhle jednoduchým, a tím pádem odvážným vedením příběhu. Je to rovně položená deska, po které se jde. Což je pro inscenování obtížné, ale jestliže jsme k tomu příběhu poctiví, uvěří mu i diváci a půjdou s námi ve velké koncentraci a velkém sepětí,“ hodnotí představitelka hlavní role Barbora Hrzánová.

V dalších rolích – vedle již zmíněného Radka Holuba – se představí Zbigniew Kalina, Klára Cibulková a Radek Zima.