Hra si pohrává s představou, co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul a probudil se v současnosti. A právě tak jednoho dne procitne v parku na lavičce.

"Je to zábavná, ale také těžce aktuální hra," uvedl o připravované novince principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Podle něj jde o tragikomedii, která rezonuje s dneškem, dokáže zesměšnit negativa současnosti a ukázat na ně prstem. "Když v závěru hry Hitler pronáší výrok, že 'za nich' přeci všechno nebylo jen špatné, mohou si diváci uvědomit, že tuhle větu už někde slyšeli," dodal.

Režisérem inscenace bude Matěj Balcar, v roli Adolfa Hitlera se objeví Ondřej Kavan

"Ondřej je proměnlivý a tvárný herec. Myslím, že pro diváky by mohl být jeho zjev i výkon v téhle roli velkým překvapením," podotkl režisér. Do dalších rolí obsadil Kristýnu Hrušínskou, Zdeňka Hrušku, Michala Kerna, Miluši Šplechtovou, Martina Sittu a Terezu Němcovou. V dotočených video sekvencích se objeví Daniela Drtinová, Lea Surovcová a Václav Kopta.

Podle Hrušínského okolní svět hrubne. "Co bylo před několika lety nevyslovitelné, je dnes běžnou součástí našeho života. Tolerujeme fašismus i komunismus, jako kdybychom nevěděli, o co jde. A tak raději děláme, že se nás to netýká," podotkl.

Dramatizace Vermesova bestselleru navazuje na inscenaci Shylock s Milanem Kňažkem, kterou nuselská scéna uvedla také v české premiéře v dubnu 2016.