Jméno protagonisty chystané hry tato scéna oznámí v září. Půjde o umělce, který patří v do „první herecké ligy" a na Jezerce ještě nehrál.

„S panem Třískou jsem v neustálém kontaktu. Je natolik zodpovědným profesionálem, že mě sám nyní požádal, aby se role zhostil jiný herec. Při nehodě utrpěl těžký psychický šok a nemohl by se ve svém věku na přípravu tak náročné úlohy (konkrétně 60 stran textu s mnoha výrazovými polohami) soustředit. Pochopitelně ho to mrzí, stejně jako nás, protože větší část role se už naučil a těšili jsme se na něj," řekl o osmasedmdesá­tiletém herci Hrušínský. Vzájemnou spolupráci komplikuje i vzdálenost; kdyby žil v Evropě, bylo by to snazší.

„Přesto je možné, že se s Janem Třískou domluvíme na jiné, ne tak náročné roli, aby u nás mohl opět hostovat," dodal Hrušínský. Tříska na tomto jevišti v letech 2007–2012 vystupoval s Janem Hrušínským a Janem Kačerem v komedii francouzské autorky Yasminy Rezy Kumšt. Režisérem inscenace, která měla více než 200 repríz, byl Jan Hřebejk.

Inscenace Shylocka měla nyní v plánu 26 představení na Jezerce i zájezdech po celé republice, a to od 14. května do 20. června. Hra začíná strhujícím monologem Shylocka ze Shakespearova Kupce benátského, který pronáší herec Jon na divadelním festivalu. Ten náhle přejde do civilního projevu, diváci pochopí, že se ocitají na bouřlivé tiskové konferenci, a oznamuje překvapeným divákům, že vedení festivalu podlehlo vášnivým antisemitským protestům hru předčasně stáhlo z repertoáru.

„Jde o strhující drama namířené proti antisemitismu a násilí všeobecně. Vzrušující hra s diváky se v určitých momentech stává drsnou obžalobou přehnané politické korektnosti, která v současné době ohrožuje celou západní civilizaci a Evropskou unii obzvláště," řekl o hře Jan Hrušínský.

Divadlo Na Jezerce hraje pro diváky až do 23. června, kdy sezonu zakončí Generálkou s Jiřinou Bohdalovou v titulní roli. Koncem roku se na jevišti objeví dramatizace úspěšné knihy Evžena Bočka Poslední aristokratka v režii autora adaptace Arnošta Goldflama.