„Je to komorní muzikál. Zpívat se bude naživo, a přestože hudební základy nahraje autor hudby Ondřej Brzobohatý s velkým orchestrem, na jevišti budou muzikanti také, protože živá hudba k tomuto žánru patří,“ uvedl principál Jezerky Jan Hrušínský.

Text napsal zesnulý Jiří Hubač

Text napsal Jiří Hubač, který navštěvoval Divadlo Na Jezerce od jeho počátků. Nechtěl jej dát žádné velké muzikálové scéně, a proto nabídl Villona právě Hrušínskému. Oba se pak scházeli s dalšími tvůrci – básníkem a textařem Pavlem Vrbou, jemuž byly villonovské balady vzorem, s Ondřejem Brzobohatým a Radkem Balašem.

„Dlouho jsem nemohl najít klíč k Villonovi, to, co to bylo za člověka. Tvrdilo se, že to byl ideově protistátní živel, lupič, lotr i velký básník. Přitom je zajímavé, že jeho dílo přežilo 650 let a dodnes má co říci. Nakonec se mi podařilo, troufám si tvrdit, nalézt k němu klíč,“ řekl Hubač, když koncem roku 2009 slavil osmdesátiny.

Písařík označil „prokletého básníka“ za bohem políbené dítě, studenta, rošťáka, kterému se splašil kůň a řítí se směrem k šibenici. „Není možné s ním nesympatizovat. Nepláče. Vysmívá se a ironizuje až k slzám, ale úsměv, i když je hořký, je jeho štítem,“ uvedl Písařík, který si Villona už před lety zahrál v amatérském divadle a hned si ho prý oblíbil.

Divadelní společnost Jana Hrušínského má desáté narozeniny

Muzikálovou premiérou oslaví Divadelní společnost Jana Hrušínského své desáté narozeniny. Jde o její pětadvacátou novinku. Tou předposlední byla v polovině února komedie Jeppe z vršku Ludviga Holberga s Radkem Holubem v hlavní roli. Podle principála jsou v dohledu další tituly.

„Připravujeme je s režisérem Janem Hřebejkem, který u nás připravil úspěšné inscenace Musíme si pomáhat, Kumšt, Na dotek a Manželské vraždění, a s režisérkou Lídou Engelovou,“ uvedl.

Vůbec prvním představením Divadelní společnosti Jana Hrušínského byla komedie Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same, která baví diváky na jevišti Jezerky dodnes. Už osm let se drží v repertoáru komedie Takový žertík Jeana Della a Gérarda Sibleyrase. Oblibě diváků se těší i výstavy ve foyeru divadla – ta poslední je věnována oblíbenému herci Lubomíru Lipskému.

Mezi nejúspěšnější tituly Jezerky patří Kumšt Yasminy Rezy se třemi Jany – Třískou, Kačerem a Hrušínským, ale i Ahlforsova Paní plukovníková, kterou proměnila v herecký koncert Jiřina Bohdalová, a populární komedie Charleyova teta s Radkem Holubem.