Podle mluvčí této scény Alexandry Polákové jde o variaci na klasický Shakespearův text, ve kterém touha po moci překračuje pomyslnou hranici zla, za níž už není cesty zpět. „Macbeth má v sobě cosi temného. Je hrou o čistce v klanu a totálním převzetí moci," komentoval to Jařab, který se nově zamýšlel nad psychologickými motivacemi příběhu. Nakonec to nevydržel a text napsal znovu. Uvědomil si přitom, že k Shakespearovi angličtina patří. Takže původní text sice zmizel, ale angličtina zůstala.

Herci se dorozumívají zkratkovitou angličtinou 

„Angličtina jednoduchá, primitivní, v ledasčem současná. Prostě jazyk, ve kterém věci zní, který je dnes univerzálním dorozumívacím kódem po celém světě," vysvětlil. Herci se dorozumívají jednoduchou zkratkovitou angličtinou, které rozumí každý začátečník. „A pokud ne, přečte si české titulky," dodal Jařab.

V inscenaci se dále představí Leoš Noha, Václav Vašák, Ivan Lupták, Petr Jeništa, Petr Čtvrtníček a nové posily Jiří Černý a Johana Matoušková. „O co méně textu herci mají, o to více se na jevišti děje mezi replikami. Neúprosně přímé až primitivní věty nacházejí svůj emotivní rozměr v mlčení a bytí mezi jednotlivými slovy. Místo klasických veršů se Macbeth a jeho Lady noří do hlubin povrchnosti vlastní intimity, vzájemného nepochopení, intimity brutální, plné frustrace a násilí. Nezadržitelně směřují k autodestrukci a šílenství," podotkla Poláková.

Jeřábova variace má podobu černé komedie 

Zatímco původní Shakespearův text je tragédií, Jařabova variace má podle ní podobu černé komedie mísící absurditu s melancholií. „Ale aby to neznělo zase tak temně - můj Macbeth je docela sranda. Groteskní pohled na věc je mi blízký. Podobá se spíše králi Ubu než temnému maniakovi," komentoval svůj autorský vklad Jařab, který navrhl i scénografii s typicky britskými tapetami.

Důvodem hostování v Komedii je rekonstrukce Divadla Na zábradlí, která má končit na podzim. Další premiérou tu bude v červnu novinka Jana Mikuláška s názvem AnderSen - fantazie na motivy Andersenových pohádek a dětských nočních můr.