Pod názvem Dobráci / Goodies ji nazkoušela skupina herců z Česka, Slovenska, Irska, Švýcarska a Argentiny. K režii této výjimečné inscenace byl přizván Jiří Havelka, který se improvizaci a tvorbě na principu hry úspěšně věnuje už několik let.
„Představení bude hodně nestandardní,“ uvedl Havelka, jehož domovskou scénou je Studio Ypsilon a je také členem souboru VOSTO5. „Snažili jsme se najít způsob, jak s dětským divákem komunikovat, navíc v cizích jazycích. Na zkoumání ale nebylo moc času, protože jsme se zároveň museli zaměřit na výsledný inscenovaný tvar. Vstupujeme tedy na neprobádanou půdu, takže až za chodu uvidíme, jak se bude celé představení vyvíjet, jak na něj budou děti reagovat. A možná se do hry zapojí i jejich rodiče,“ doplnil.
Když se prý zamýšlel nad formou pohádky, vzpomněl si na strýčka Jedličku. „Jeho představení byla pro mě, coby malého chlapce, velice traumatizující. Vždycky jsem chtěl sedět co nejdál, abych se nestal středem jeho zájmu. Této věci jsem chtěl v Dobrácích jednoznačně předejít,“ vyprávěl. Scénografie se ujali Jakub Zich, autor programů Minoru, a Dagmar Urbánková. Inscenátorem projektu určeného těm dětem, které umějí číst a psát, je Peißnitzhaus-Verein z Halle působící v sociální oblasti a organizace Camphill z Dublinu. Ta se zaměřuje na práci s postiženými dětmi. Podpořil ho vzdělávací program Evropské unie Socrates II. „Německá část festivalu se už konala, irská se uskuteční na jaře příštího roku,“ informovala dramaturgyně Minoru Petra Zámečníková, podle níž jsou součástí projektu i hudební a jazykové workshopy.