Poměrně reprezentativním hereckým obsazením se tak mohou chlubit organizátoři Letních shakespearovských slavností, Léta hereckých osobností či Letní scény Ungeltu.

První zmíněné akci, která je u nás nejnavštěvovanější open air přehlídkou shakespearovských her, ještě do čtvrtka vévodí na nádvoří Hudební fakulty HAMU letošní novinka – zdařilá inscenace Komedie omylů s Jitkou Čvančarovou v alternaci s Lucií Trmíkovou, Martinem Pechlátem, Filipem Rajmontem, Kateřinou Holánovou, Zuzanou Vejvodovou, Davidem Suchařípou či Martinem Hoffmanem (v programu se znovu objeví od 16. srpna do 4. září).

Do příští středy se pak diváci mohou vypravit na čarovnou komedii Jak se vám líbí (Pražský hrad), v níž vytvořili hlavní role Marián Labuda, Ladislav Hampl, Soňa Norisová, Zuzana Norisová (v alternaci s Danicou Jurčovou) a Ivan Řezáč.

Svou premiéru si už tuto neděli na Letních shakespearovských slavnostech odbude Ivana Jirešová, která se objeví coby královna víl Titanie ve Snu noci svatojánské (do 6. srpna, HAMU). Jan Tříska se příchozím představí opět coby otrok Kaliban v inscenaci Bouře (od 1. do 14. srpna, Pražský hrad), která měla svoji slavnostní premiéru vloni. Na závěr přehlídky zavítá na Pražský hrad i brněnské Divadlo Husa na provázku s představením Smím prosit, Lady? Macbeth.

Roden či Bydžovská

Léto hereckých osobností zve až do 31. července na Vyšehrad, kde patří jeviště Maroši Kramárovi, Filipu Blažkovi a Michalu Slanému – představitelům inscenace hry Mira Gavrana Vše o mužích. Od 14. srpna až do 13. září se bude v programu střídavě objevovat francouzská konverzační komedie Jeana Della a Géralda Sibleyrase Půldruhé hodiny zpoždění s Milanem Lasicou a Danielou Kolářovou (Švandovo divadlo), Molierův Zdravý nemocný v hlavní roli s Karlem Rodenem (Divadlo v Dlouhé), komedie Jima Cartwrighta Tichý hlas (Švandovo divadlo) se Zuzanou Bydžovskou.

Nabídku doplní i starší tituly – Absolvent (ŠD) v hlavních rolích s Ivanou Chýlkovou a Kryštofem Hádkem, Klára a Bára (ŠD) s Ivanou Chýlkovou, Evou Holubovou, Janem Holíkem, Mojmírem Maděričem, Madame Melville (ŠD) v ústředních rolích opět s Ivanou Chýlkovou a Evou Holubovou a Otevřené manželství (ŠD) s Karlem Rodenem, Janou Krausovou a Marianem Rodenem.

Léto s Vančurou

Jednou z lahůdek Letní scény Ungeltu na Novém světě je strhující drama Láskou posedlí (do 31. července), v němž excelují Vilma Cibulková a Miroslav Etzler. Po sérii komorních recitálů Marty Kubišové budou moci diváci obdivovat herecké umění Aleny Vránové, Františka Němce a Petra Kostky – aktérů duchaplné anglické komedie Williama Douglase Homea Ledňáček (od 11. do 23. srpna). Iluzi opravdové letní atmosféry, na hony vzdálené té letošní v reálu, se divákům snaží navodit Divadlo v Celetné, které po loňském úspěchu oprášilo inscenaci Rozmarného léta podle Vladislava Vančury (do 31. července a od 19. do 27. srpna).

Tento klenot české literatury, skvěle zfilmovaný Jiřím Menzelem, uchopili tvůrci vlastním způsobem. Na jevišti mají bazén, letní plovárnu, během představení – v němž hrají Jan Potměšil, Eva Elsnerová, Rostislav Čtvrtník či Jakub Špalek – se podává občerstvení. Aspoň tam si tedy milovníci letních radovánek přijdou na své.