„Nechceme vstupovat do stejné řeky, změní se 60 procent obsazení, ale podržíme se základní linie," uvedl Balaš, který napsal texty písní a adaptoval filmový scénář Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského.

V hlavních rolích se dále objeví Aleš Háma, Petr Kostka, Václav Kopta, Malvína Pachlová, Dominika Richterová a další. Chybět nebude Vlastimil Zavřel, který za roli komisaře Josefa Ledviny obdržel prestižní cenu Thálie za rok 2008. Adélu ztvárnili tanečníci jako ohromnou rudozelenou chobotnici s chapadly. Hlas květině propůjčila zpěvačka Monika Absolonová.

Muzikál, k němuž napsal hudbu Ondřej Brousek, patří podle režiséra Balaše k jeho nejúspěšnějším. Vedle pražské scény ho uvedli také ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a plzeňském Divadle J. K. Tyla.

Ve filmu režiséra Oldřicha Lipského z roku 1977 Cartera ztvárnil Michal Dočolomanský, Květuška byla jednou z nejvýraznějších filmových rolí Nadi Konvalikové a padoucha Ruperta von Kratzmara si zahrál Miloš Kopecký. Snímek, ve kterém neporazitelný americký detektiv přijíždí do Prahy vyřešit zapeklitý případ, je parodií na laciné sešitové detektivky a brakovou literaturu. Příběh je zároveň ukázkou kontrastu mezi americkou a českou kulturou. Sebevědomý a uhlazený detektiv naráží na specifika české povahy.