Mezi šesti sty cestujícími na cestě napříč evropským kontinentem budou spisovatelé, divadelníci, vědci a novináři. „Během tohoto občanského happeningu na kolejích se uskuteční umělecké akce, autorská čtení, debaty a další intervence," uvedla Svatoňová.

Výprava se po příjezdu na pražské Hlavní nádraží přesune do Divadla Archa. Zde účastníky čeká program vytvořený nizozemsko – vlámským kolektivem Wunderbaum ve spolupráci s tanečníky 420People, členy skupiny Ztohoven a multikulturní kapelou Allstar Refjúdží Band.

Vlak jako metafora 

„Lůžkový vlak zde samozřejmě slouží jako metafora. Je to ideální prostředek pro znovuobjevování Evropy, toho co ji spojuje a definuje, ideální prostředí pro zkoumání současné krize identity.

Vydáváme se na šedesátihodinovou cestu za společným myšlením, za poznáním. Cestující vyrážejí na cestu bez jakýchkoli informací o jízdní trase. S otevřenou myslí tak mohou prozkoumat evropský prostor nejen z perspektivy měst a vžitých sloganů," sdělil iniciátor projektu Caspar van Gemund.

Z historie festivalu

Kulturní akce provázely v roce 2009 i předání předsednictví Česka Evropské unii do rukou Švédska. Symbolické předávání předsednictví začalo v Praze během hudebního festivalu United Islands, kdy tehdejší český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle a jeho předchůdce v úřadě Alexandr Vondra věnovali uprostřed Vltavy sud piva chargé d'affaires švédského velvyslanectví v Praze Rolfu Ericssonovi.

Štafetu kulturních doprovodných akcí si obě země předaly v rámci operního festivalu Smetanova Litomyšl. Švédové k zahájení své „vlády" v unii uspořádali v muzeu pod otevřeným nebem Skansen na jednom ze stockholmských ostrovů slavnostní ceremoniál, na němž zazněla i Humoreska od Antonína Dvořáka.

Čtěte také: OBRAZEM: United Islands of Prague