Ocitáme se ve zlé době. Že se slušný člověk nemůže projít beze zbraně jen tak po ulici, to jsme si už zvykli. Ale že nesmí už ani do kostela? Že se už ani nebude moci modlit ke svému Bohu, protože mu to jednoduše zakážou? To je apokalypsa. Jediná šance je návrat k úctě a respektu. My všichni jsme přece jedna rodina…

„Čeká vás peklo, pokud budete na této cestě pokračovat. Vaše peníze a moc jsou potřísněné krví. Jste exkomunikováni. Ať už mne slyšíte, nebo ne,“ pravil nedávno papež František na adresu zločinců nejen italské mafie. A jak se všichni ti, kteří se s ní namočili, zachovají?

Půjdou cestou zla, nebo dobra? Potřebují naději? Jaká budoucnost čeká všechny ty mafiány, politiky, zaprodané kněží a podnikatele? Obrátí se na pravou víru? To, jaký dopad měla nedávná slova papeže Františka, uvidíme při jednom setkání Dobrých chlapců na plovárně.

O STAVU SPOLEČNOSTI

Jejich režisérem, autorem textu a scénografie je stejně jako v případě zmiňované oceněné Inscenace roku David Jařab. „Na počátku byly dva impulzy: scénografie soukromých lázní a celkové úvahy o stavu společnosti v Evropě.

Při probírání aktuálních impulzů jsem narazil na prohlášení papeže Františka z roku 2014. Přišlo mi to jako zjevení,“ vypráví o okolnostech vzniku hry Jařab. „Autoritativní organizace s liberálním vůdcem v čele vyobcovává příslušníky organizovaného zločinu, jmenovitě členy své domácí mafie, ze svého lůna. Středo- věk se střetává se současností na mnoha úrovních a v překvapivých konotacích.“

Pak už si začal jen představovat, jak tuto informaci asi mohli zločinci přijmout. Rozhodl se netlačit na žánr a vytvořit mužskou seanci čtyř „exkomunikovaných“, na první pohled vlastně docela milých a obyčejných lidí.

VÍC NEŽ JEN VTIP

„To vše mi pěkně zapadlo do současného boje s mafiánskými praktikami na Slovensku i v Čechách, a navíc jsem za tím vším viděl velký potenciál humoru. Na jedné straně vznikla svého druhu hříčka, doufám však, že dostane v kontextu širší rozměr, zapluje do své doby a stane se něčím více než jen vtipem,“ říká Jařab, který se vedle Jana Mikuláška stává dalším kmenovým režisérem Divadla Na zábradlí.

Kostýmy k inscenaci navrhla Sylva Zimula Hanáková, hudbu složil Jakub Kud- láč. Mafiánské praktiky na jevišti bravurně roztočí Miloslav König (Herec roku 2017), Ivan Lupták, Jiří Vy-orálek a Jakub Žáček. Ženský element reprezentují Petra Bučková, od příští sezony nová členka souboru, a Johana Matoušková.