Scénář napsala a režie se chopila Martina Kinská, pohybový koncept vytvořila světově úspěšná tanečnice a choreografka Miřenka Čechová a hudbu složil Vladimír Franz. Titulní roli ztvární Ondřej Kraus. „Dorianův charakter prochází ve hře několika změnami a je velice barvitý - je jako oheň a led, neustále se v něm něco děje, roste a nikdy ani o krok zpět,“ popisuje svou roli Kraus.

Jevištní adaptace, vzniklá přímo pro Švandovo divadlo, vychází z nejnovějšího překladu Kateřiny Hilské. Některé role tak byly "ušity na tělo" konkrétním hercům a herečkám souboru této smíchovské scény. V klíčové roli Dorianova přítele, cynického rádce Henryho Wottona, se představí Luboš Veselý, malíře Basila ztvární Tomáš Petřík. Dále hrají Marie Štípková, Tomáš Červinek, Michaela Rykrová, Miroslav Hruška, Marta Dancingerová, Natálie Řehořová a Jacob Erftemeijer.

„Oscar Wilde je velmi aktuální. To, co v jeho době platilo možná jen o lidech z jisté společenské vrstvy, se nás dnes týká v míře mnohem větší: roste počet těch, kteří už neřeší, jak přežít, ale co zažít. Hledáme, čím naplnit náš - relativně zajištěný - život, a při tom velmi často zaměníme vzrušení za smysl. Ale uspokojení, natož smíru, tak nedocházíme. A z lovců zážitků se sami stáváme štvanci,“ říká Martina Kinská která dramatizaci Wildeovy předlohy pojala mimo jiné jako výpověď o jednom z výrazných jevů naší doby.

V inscenaci se ale objevuje i téma, které režisérku zajímá ve většině její práce - a tím je odpovědnost člověka za jeho činy. Včetně odpovědnosti za to, co člověk vytvoří a jak na někoho vědomě působí. „V románu je to chytře zobrazeno hned v několika rovinách. Ani Dorian, ani jeho přítel Henry, kteří nejrůznější hranice rozmanitě pokoušejí a překračují, ale neuniknou tomu, aby se za svými činy nemuseli v určitý moment ohlédnout,“ dodává Martina Kinská.