Film o zkoušení divadla

Příběh nazvaný Karamazovi se odehrává v prostoru krakowských oceláren, kam přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy.

Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, příhody herců a režiséra, ale zejména osobní tragédii jednoho z diváků. Na jeho osobní přání pokračují herci ve zkoušení hry, a pouze pro něj vytvoří strhující představení, které řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti…

„Na Dostojevském mě zajímá motiv odpovědnosti člověka za to, co hlásá,“ řekl režisér Petr Zelenka, který vytvořil filmovou adaptaci na základě inscenace uváděné v Dejvickém divadle už osmým rokem. „Toto divadlo jsem vlastně objevil přes jejich divadelní hru a cítil jsem se mu být dlužen. Prvním impulzem byla snaha skutečně archivovat a nějak zaznamenat představení Karamazovi. Film je zvláštní, ale nepotřebuje intelektuální znalost Dostojevského. Myslím, že film může na diváka působit silně emočně, a může zafungovat pocit sebereflexe,“ uvedl režisér, jehož jménem jsou podepsány filmy jako Knoflíkáři, Rok ďábla, Příběhy obyčejného šílenství nebo Samotáři.

Industriální chlad ocele

„Podle mě prostředí oceláren Dostojevskému sluší,“ podotkl Zelenka, který snímek nabitý emocemi natočil za částečného provozu fabriky během relativně krátké doby dvaceti dní. Nejen prostor ocelového gigantu, ale také hudba (smyčcový orchestr doplněný industriálními zvuky) podkresluje dialogy, které stírají rozdíl mezi umělci a diváky, mezi divadelní fikcí a realitou života.

„Původně jsem měl pro muziku připraveného jednoho Rusa. To neklaplo a Poláci chtěli výrazného skladatele. Z dohody s oscarovým hudebníkem Kaczmarekem jsem byl nadšený,“ řekl Zelenka.

Ačkoli herecké obsazení až na dvě ženské výměny zůstalo téměř shodné s divadelním, scénář si vyžadoval určitou úpravu hereckých dialogů. „Problémem bylo prostředí, ale myslím, že se tam protagonisté časem našli. U tohoto souboru je totiž znát sounáležitost, takže i vztahy mezi nimi jsou prožité a zažité,“ dodal.

Ve filmu se představí: Ivan Trojan, Igor Chmela, Martin Myšička, David Novotný a Radek Holub. Ženské postavy ztvárnily Lenka Krobotová a Michaela Badinková, která v divadelní hře nevystupuje. Zajímavostí je, že na „place“ byli v technických profesích zastoupeni Poláci, kteří měli zkušenost s natáčením pro slavného režiséra Romana Polanského. Premiérově bude snímek na filmové plátno uveden 24. dubna tohoto roku.