„Její příběh ve mně vyvolává otázky, které řeším dvacet let,“ uvádí režisér a producent představení Viktor Tauš, který se s „předobrazem“ Amerikánky potkal v čase, kdy žil na ulici. „Neuměli jsme vzájemně zvrátit své osudy a ani jsme to po sobě nechtěli. Měli jsme se ale rádi a hráli spolu takovou naivní hru na sourozence. Čas od času když jsme se potkali jsme si tak vzájemně dodávali síly,“ líčí.

Inscenace, film i kniha

Jejich povídání přepsala Evita Naušová do formy monologu, který se stal základem pro práci na filmovém scénáři. „Jako první čeští autoři v historii jsme s ním v Cannes vyhráli Krzysztof Kieslowski Script-East Award pro nejlepší nerealizovaný východoevropský scénář. Později jsem se k výchozímu monologu vrátil a oslovil Davida Jařaba. Ten text přeformuloval a upravil do podoby jevištního dialogu, který nyní inscenujeme,“ vysvětluje Tauš a podotýká, že kromě divadelní hry se budou osudy Amerikánky zabývat i film a minisérie, paralelně s nimi vznikne i kniha.

Osobitá a statečná

Na jevišti jí propůjčí tváře mladé herečky Tereza Voříšková a Eliška Křenková, které prý o sobě vše vědí a mají se rády.

„Pracovně se potkáváme asi po dvanácti letech od filmu Rafťáci, zkoušení s Eliškou jsem si nemohla nechat ujít,“ usmívá se Tereza Voříšková. A jak vidí postavu, kterou hraje?

„Ema Černá je velmi osobitá, statečná, pozitivní žena. Nezničitelná. Pere se s životem a každý neúspěch jí udělá ještě silnější. Mám se od tohoto charakteru co učit.“

Eliška Křenková doplňuje, že je ve hře hodně míst, která se jí silně dotýkají, či v ní rezonují. „Občas z pozice budoucí matky, občas z pozice holčičky, která teprve nedávno vyrostla a tak má svoje dětství ještě v čerstvé paměti. Myslím, že divák si může z představení odnést opravdu hodně. V první řadě to, jak to tady fungovalo za komunismu, nebo že je dobré neházet flintu do žita.“

Amerikánka našla svůj „domov“ v divadle Jatka78, které je největší pražskou scénou letos zde bude uvedena ještě několikrát. „Měl jsem štěstí, že zaujala Rosťu Nováka (umělecký šéf Jatek78), k jehož práci vzhlížím s obdivem, cítím se s ním a jeho světem spřízněný. Pracovat právě tady je skutečná radost,“ dodává Viktor Tauš.

Kostýmy pro inscenaci vytvořila Michaela Horáčková Hořejší, doprovodná hudba je dílem Petra Ostrouchova.

Amerikánka
Kde: Divadlo Jatka78

Kdy: premiéra je dnes, další reprízy jsou 14. 9., 27. a 28. 11.