Ve skutečnosti se tyto dámy potkaly jen na pár chvil, ale z jejich setkání i životních osudů vznikl příběh plný kontrastů, emocí a nádherné hudby: „Sám příběh obou žen je zajímavý, i když ne zcela odpovídá historické pravdě, leckde je komprimován do dramatičtější polohy z pochopitelných důvodů musí pokrýt asi třicet let života," uvádí režisér muzikálu Janusz Klimsza. Přitažlivost příběhu ale nebyla jediným důvodem při volbě tohoto tématu „V souboru jsou dvě sólistky, které typově přesně odpovídají oběma hlavním postavám. Dvěma odlišným polohám ženství. Psychickým naturelem, ale i vizáží," podotýká Klimsza. Oněmi zpěvačkami jsou Hana Fialová, která ztváňuje postavu Edith, a Eva Zbrožková, jež se představuje v roli Marlene.

Dvě ženy a různé osudy

Droboučká Edith si podmanila Paříž. K tomu ji dovedla životní síla, talent a povaha. Piaf zažila mnoho životních vrcholů, ale i pádů. Vyrůstala na ulici, prala se s chudobou i nemocemi. Jejím životem prošly desítky mužů. Milenci přicházeli a odcházeli, ale láska zůstávala v jejích písních věčná: „Když si vybavím Edith, jako člověka a zpěvačku, tak vidím neobyčejně silnou ženu s velkým srdcem," řekla o své roli Hana Fialová, před kterou stál nelehký úkol interpretovat francouzský šanson tak, jak ho definovala právě Edith Piaf: „Potěšilo mě, že mohu zpívat tak nádherné písně a dostala jsem se tak i k francouzštině, kterou jsem nikdy nedělala. Je to krásná výzva. Někdy mi připadá, že nemusím jíst ani spát, když mě čeká tak nádherná role," dodává Hana Fialová.

Marlena Dietrich a Edith Piaf se v životě nesetkaly, až teď, na jevišti Myronova divadla v Ostravě.

Dlouhonohá kráska

Dlouhonohá kráska Marlene Dietrich byla protipólem Edith Piaf po všech stránkách. Pocházela z důstojnické rodiny, dostalo se jí elitního vzdělání, s lehkostí se pohybovala mezi světovou intelektuální elitou. Její nadání i elán byly mimořádné, v životě i na jevišti. Z řadové žačky se brzy stala berlínskou senzací a hrála všude a všechno. Ve 20. a 30. letech natočila zhruba dvacítku němých snímků v Německu a Rakousku. Dodnes se vedou spory o jejich přesný počet. Ten nejznámější z roku 1929 se jmenoval Modrý anděl.

Ostravské nastudování mělo premiéru 19. prosince v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona. Datum je výjimečné i tím, že bylo současně výročím narození Edith Piaf.