Současnou německou hru nastudoval režisér Igor Ondříček.

Brněnský tým vycházel při zkouškách z režijní koncepce principála Stanislava Moši, který stejný titul připravil téměř současně v německojazyčné verzi pro zahraniční turné. „Premiéra muzikálu s názvem Spatz und Engel byla 30. října ve švýcarském Amriswilu. Poté inscenace vyjela na podzimní turné po Švýcarsku, které potrvá až do 5. prosince. Čeká ji dohromady dvacet repríz v různých městech, například v Bernu, Basileji, Luzernu či Curychu," upřesnil produkční Městského divadla Brno Zdeněk Helbich.

Doplnil, že nabídku na tuto režii obdržel Stanislav Moša letos v létě na základě své dřívější spolupráce se švýcarskou produkční agenturou, s níž pro open-air scénu na břehu jezera Walensee připravil muzikály My Fair Lady a Titanic.

premiéra v městském divadle brnoNázev inscenace: Vrabčák a anděl
Autoři: Daniel Große Boymann, Thomas Kahry
Režie: Stanislav Moša a Igor Ondříček, dramaturgie: Klára Latzková, hudební aranžmá: Karel Cón, scéna: Christoph Weyers, kostýmy: Andrea Kučerová
Hrají: Hana Holišová/Markéta Sedláčková, Katarína Mikulová/Ivana Vaňková, Andrea Zelová, Barbora Remišová, Robert Jícha, Alan Novotný
Uvede: Městské divadlo Brno, Činoherní scéna
Premiéra: 7. listopadu 2015

Hra současných německých autorů Daniela Grosse Boymanna a Thomase Kahryho Vrabčák a anděl vznikla pro vídeňský Burgteatr, kde měla světovou premiéru v říjnu roku 2013.

Titul podle námětu Davida Winterberga nabízí nové zpracování příběhu celoživotního přátelství francouzské šansoniérky Edith Piaf a německo-americké herečky a zpěvačky Marlene Dietrichové. „Tyto dvě nesmrtelné ikony světového šoubyznysu si okolo sebe už za svého života stvořily mýtus, takže je obtížné se dopátrat, nakolik jsou jejich životní příběhy skutečné a která z historek je pravdivá. A tak je to pravděpodobně správné. Snad si obě chtěly nechat aspoň kousek svých osobních životů pro sebe, když značnou část ze sebe samých věnovaly večer co večer publiku," uvedla dramaturgyně Klára Latzková.

Hra překládá formu činohry s písničkami z repertoáru obou zpěvaček, které divák po celou dobu sleduje coby „divadlo na divadle". „Inscenaci provází devatenáct písní interpretovaných naživo za doprovodu pětičlenné kapely. Zaznívají vždy v originále, tedy francouzsky, německy nebo anglicky. Diváci se tak dočkají všech nejznámějších hitů obou zpěvaček, které jsou výborně vsazeny do příběhu, dotváří celkovou atmosféru a podtrhují náladu děje," přiblížil režisér Igor Ondříček.

Inscenace sleduje životní osudy obou žen v podstatě dokumentárním způsobem. Diváci sledují skutečné události, ale i mnoho situací ze soukromí obou dam, které logicky nejsou hodnověrně doložené. „Ačkoli je příběh založen na mnoha faktech a opravdových postavách, funguje zároveň i jako univerzální drama o lásce, přátelství a nekompromisním osudu. Nejde o dokument, ale o drama, ve kterém není nouze ani o komické momenty," naznačil autor režijní koncepce Stanislav Moša.

Připomněl, že i brněnští diváci mohli před pár lety při festivalu Divadelní svět Brno vidět inscenaci Edith a Marlene, s níž zde hostovalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Tato verze se však soustředila především na osud Edith Piaf, zatímco nynější hra se rovnoměrně soustředí na obě hrdinky.

Přátelství či láska?

Inscenace Vrabčák a anděl si všímá všech proměn přátelství i milostného vzplanutí mezi Piaf a Dietrichovou, které se spolu sblížily, přestože jejich povahy byly značně odlišné. „Sledujeme jejich osudy v období let 1948 až 1963, kdy umřela Edith Piaf. V jejich vztahu se objevují snad všechny podoby citu, od velkého přátelství k propuknutí lesbické lásky až po nenávist. Nikde přitom není skutečně dořečené, zda si skutečně byly navzájem i partnerkami," uvedla Latzková.

Hlavní role ztvární při sobotní premiéře Markéta Sedláčková coby Edith Piaf a Ivana Vaňková jako Marlene. V alternaci stejné role nazkoušely i Hana Holišová a Katarína Mikulová. Doplní je čtveřice herců, kteří se převtělí hned do několika dalších postavu z životního příběhu obou dam, například Edithina přítelkyně z dětství Momone, boxer Marcel Cerdan, Marlenin manžel Rudi Sieber či spisovatel Jean Cocteau.