Až do 20. září nabídne přehlídka čtyřicet představení a doprovodných akcí. Kromě českých přijíždějí soubory z Polska, Slovenska, Litvy, Itálie a Ukrajiny. K vidění bude nová inscenace Dmitrije Krymova, jednoho z nejoriginálnějších ruských režisérů, který se po své veřejné kritice Putinovy války na Ukrajině stal v Rusku personou non grata a musel zemi opustit. Přiváží představení Fragment, v němž rozbíjí obvyklý pohled na ruskou klasiku.

Herečka Daniela Kolářová pózuje s Cenou prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary
Odměna za celoživotní mistrovství. Daniela Kolářová dostane Cenu Thálie

Trójanky dalšího slavného tvůrce, polského režiséra Jana Klaty, festival ve středu večer otevřou. Jsou osobitou interpretací antického dramatu o válce, osudu žen a barbarství vítězů a veze je gdaňské divadlo Teatr Wybrzeże. Slováci nabídnou ceněnou inscenaci Děti na motivy povídek Boženy Slančíkové Timravy v režii Michala Vajdičky, v níž exceluje elitní generace herců Slovenského národného divadla v čele s Emílií Vášáryovou a Emilem Horváthem.

Mácha, Havel i Kafka

Z domácích scén se představí Divadlo Na zábradlí s Mikuláškovou inscenaci Vzkříšení, skupina Boca Loca Lab s voicebandovou stylizací Máchova Máje, Divadlo Minor se zpracováním tradiční pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký nebo Divadlo v Dlouhé s komorní inscenací Sodoma komora.

Dramaturgové vybrali také Divadlo Letí a jeho satirickou komedii Džípy, brněnské Divadlo Husa na provázku s provokativní inscenací Jiřího Havelky Vykouření, liberecké Divadlo F. X. Šaldy se scénickou koláží Audience a Příjem v režii Břetislava Rychlíka a ostravské Divadlo Petra Bezruče a jeho adaptaci Kafkova Procesu. Dorazí i oblíbený a vyhledávaný host plzeňské přehlídky Dejvické divadlo s nejnovější hrou Fifty autora a režiséra Petra Zelenky o jednom neúnavném glosátorovi života a organizátorovi neúspěšných švédských trojek.

Představení Cirque du Soleil v O2 areně ve středu 3. května 2023.
VIDEO: Slavný Cirque du Soleil okouzlil Prahu. Hmyzem se to jen hemžilo

Kromě ruské dojde i na českou klasiku – tvůrci plzeňského centra Johan a skupina okolo Terezy a Petra Vydarených nabídne v inscenaci Kytice vol. 2 hravé zpracování Erbenových balad, jež cílí zejména na mládež.

Divadlo pro děti

Divadlo najdou lidé v tyto dny i pod širým nebem: na náměstí Republiky vystoupí italský soubor Ateliercuncheon s inscenací Krysař, ve kterém herci pracují s maskami, živou hudbou a výjimečnými pohybovými výstupy. Dvojice Bratři v tricku pak uvede U Branky představení Pošťáci plné situačního humoru, improvizace a prvků nového cirkusu. Vstup na tato představení, vhodná i pro rodiny s dětmi, je zdarma.

Chybět nebudou debaty s tvůrci, workshopy divadelní fotografie a videí.