„Stand-up představení nás nadchla. Protože všichni pocházíme ze zahraničí, ale působíme v Praze, napadlo nás, že sem přivedeme více legrace. Tak vznikla myšlenka festivalu," řekl další z pořadatelů Rainer Schumacher.

Vystoupení se uskuteční v českém, anglickém a německém jazyce. Do Prahy přijedou například oceňovaný irský komik Andrew Maxwell, Christian Schulte-Loh, který vystupuje v předních evropských klubech, jeden z nejúspěšnějších německých politických kabaretiérů a stand-up komiků Urban Priol a jedna z nejžádanějších hvězd tohoto komediálního žánru ve Velké Británii Zoe Lyonsová. Mezi domácími komiky budou Ester Kočičková, Karel Hynek a Iva Pazderková.

Představení se budou konat v několika divadlech 

„Na festivalu mohou zájemci nahlédnout do tajů našeho řemesla. Bude totiž možno zakoupit si vstupenky i na několik workshopů a poznat základy této profese," dodal Dominik Heřman Lev, který bude vystupovat a podílí se na organizaci přehlídky.

Cena vstupenek se pohybuje od 99 do 599 korun. Jednotlivá představení budou v Divadle U hasičů, Divadle Na Rejdišti, v Pražské křižovatce, v Kině MAT a v prostorách hotelu Mosaic House. Více o programu naleznou zájemci na adrese www.prahacomedy.com.

Stand-up comedy svou historií sahá až na přelom 18. a 19. století do Anglie, kdy začala vznikat varieté – místa s živou hudbou a zábavným programem.

V USA je tento žánr oblíbený

Za praotce moderního stand-up humoru je považován americký kontroverzní komik Lenny Bruce, o němž byl v roce 1974 natočen film Lenny nominovaný na šest Oscarů. V Americe byl tento žánr ovlivněn tvorbou potulných komiků, jakým byl například Mark Twain. Následovali ho i známí herci Woody Allen, Eddie Murphy, Peter Sellers a Whoopi Goldbergová.

V bývalém Československu se této zábavě věnovali na estrádách komici Jarda Štercl, Jiří Štuchal, Václav Štekl či Felix Holzman, který měl oblíbený monolog o rybičce a kanárkovi. O svých problémech s tloušťkou vtipně vyprávěla herečka Helena Růžičková. Proslavil se Miroslav Donutil či Vladimír Menšík. Začátkem 60. let byl oblíbený Jaroslav Válek přezdívaný jako „smutný muž".

Čtěte také: V Národním divadle začíná festival na počest Václava Havla