Společně s Danielou Kolářovou se představí na zahájení přehlídky 14. června ve francouzské komedii Jeana Della a Géralda Sibleyrase Půldruhé hodiny zpoždění. „Hra je zábavná i melancholická. Je o manželství po mnoha letech, o tom, že být spolu není jednoduché, ale i o tom, že se lze dohodnout. Toto téma je velmi dobré, protože jej diváci znají,“ řekl Lasica, který bude v představení mluvit ve svém rodném jazyce. „S Danielou Kolářovou povedeme česko-slovenský dialog, na jevišti bych si - na rozdíl od filmu - netroufal mluvit česky. Doufám, že je ještě dost lidí, kteří porozumí,“ prohlásil Lasica.

Na jeho divadelní partnerku hra zapůsobila hned po té, co si ji přečetla. „Velice dobře jsem rozuměla tomu, co ženská postava řeší. Tím vším jsem si prošla a je dobře, když se na divadle takové vážné věci řeší s troškou jemného humoru,“ uvedla Kolářová, podle níž je téma hry podobné tomu, kterému se ve filmu Vratné lahve věnoval režisér Jan Svěrák.

Vše o ženách

Druhou novinkou letošního Léta hereckých osobností bude komedie chorvatského dramatika Miro Gavrana Vše o ženách, kterou s herečkami Annou Šiškovou, Janou Krausovou a Jitkou Schneiderovou nastudovala Jana Janěková. „Moje režie a tato hra má kořeny v seriálu Velké sedlo. Při jeho natáčení asi před pětadvaceti lety jsme se setkaly s Janou Krausovou jako herečky. Pak šel čas a různými peripetiemi jsem dostala nabídku na záskokovou režii v opavském divadle, které tuto hru uvádělo. Jana to představení viděla a moc se jí to líbilo. Zkontaktovala mě a pak už šlo všechno samospádem,“ vyprávěla Janěková, podle níž projevil autor hry odvahu, když ji nazval Vše o ženách. „Myslím, že žádný muž nerozumí ženě, tedy ani Miro Gavran, a naopak. Je ale sympatické, že jej ženský svět zajímá,“ doplnila Janěková, jejíž dílo mohou diváci v premiéře zhlédnout 9. července.

Klára a Bára

Kromě zmíněných premiér se v programu přehlídky objeví i loňská komedie Klára a Bára s Ivanou Chýlkovou a Evou Holubovou, tragikomedie Na konci duhy s Hanou Maciuchovou, Absolvent s Kryštofem Hádkem, kterého dokonale svádí Ivana Chýlková, jedna z nejúspěšnějších inscenací Otevřené manželství, v níž excelují Jana Krausová a Karel Roden, a hra Kdo se bojí Virginie Woolfové opět s Hanou Maciuchovou a Ladislavem Frejem. Ve Studiu Švandova divadla bude reprízováno i strhující monodrama Jašek s Annou Šiškovou.

Celkem bude na přehlídce uvedeno kolem pětašedesáti představení. Léto hereckých osobností, které pořádá divadelní a umělecká společnost Studio DVA, bude zakončeno 16. září. Bližší informace na adrese www.studiodva.cz nebo www.svandovodivadlo.cz.