Představení o dětských snech, o síle charakteru, o lásce a žárlivosti, o životě lidí v nelehké době, kdy se jinakost nenosila a každý krok mimo byl po zásluze potrestán, je autorskou adaptací Kamily Krbcové a Adama Skaly. Ten jej zároveň i režíruje.

„Oproti filmu jsme do inscenace přidali úplně nové dialogy. Snažili jsme se udržet příběhovou linku, nicméně jsme chtěli zdůraznit některé aspekty společnosti padesátých let, v nichž se snímek odehrává. Myslím, že náš text je tak divadelnější a komičtější,“ říká Adam Skala.

Souboj s diktátem

Šakalí létaKde: Divadlo Na Fidlovačce, Praha
Kdy: premiéra je 23. března

„Zásadní změnou oproti filmovému scénáři je i to, že jsme chtěli více rozehrát mladé postavy, které nesoupeří s režimem, ale spíš s dospělými, kteří jim pořád něco diktují. Každá z nich si po svém řeší a definuje téma svobody,“ doplňuje Kamila Krbcová.

Pro tvůrce je inscenování Šakalích let výzvou také z důvodu, že je chtějí divákům podat bez nostalgie, kterou z filmu pánů Hřebejka a Jarchovského pociťují.

Vstříc zítřkům

„Říkali jsme si, že snímek, který je opozicí vůči nějaké normě, se sám stal normou. Písničky z něj zlidověly, když si jej lidé pouštějí, těší se na Dejdara v červených botách, což je jasné… My na něj, potažmo na rok 1957, kdy na oběžnou dráhu vstříc novým zítřkům vzlétá Lajka, Klement Gottwald odpočívá ve vítkovském mauzoleu, nad Prahou se tyčí pomník Stalina a do šedi tepláků budování socialismu přichází Bejby, nahlížíme očima dnešní generace,“ uvádí Adam Skala.

V hlavních rolích hrají Lukáš Adam či Marek Lambora (Bejby), Štěpánka Fin-gerhutová/Magdaléna Kuntová (Alena), Josef Polášek/ Karel Zima (Prokop), Daniel Krejčík/Vojtěch Vodochodský (Eda) či Vanda Chaloup- ková/Aneta Krejčíková (Milada). Na jevišti je doprovází žívá kapela. Součástí scény jsou i záběry z filmu.