Hudební skladatel a herec Jan Klusák sám také sestavil libreto podle textu Sofoklovy tragédie v překladu Rudolfa Mertlíka. Její hlavní hrdina Filoktétés byl účastníkem první řecké výpravy za dobytím Tróje.

Byl však uštknut hadem, jehož jed jej sice nezabil, ale rána se nikdy nezahojila. Odysseus jej proto vylákal na pustý ostrov. Věštba ale předpověděla, že Trója bude dobyta teprve tehdy, až bude Paris zabit Filoktétovým lukem, který nikdy nemíjí cíl. Odysseus s Achillovým synem Neoptolemem proto připlouvají na ostrov, aby od Filoktéta získali jeho luk.

Plán se zdaří, Neoptolemos však Filoktéta přemlouvá, aby se s nimi vrátil dobýt Tróju. Filoktétovi se nakonec zjevuje samotný Héraklés a přiměje jej zapomenout na utrpěné křivdy a jít za válečnou slávou…

Obsazení

Ostravské hudební nastudování je dílem dirigenta Marka Ivanoviče, režisérem představení je Jiří Nekvasil, současný ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM). Výtvarníkem scény je Daniel Dvořák, výtvarnicí kostýmů Simona Rybáková.

V titulní roli Filoktéta se představí Jakub Tolaš, který před lety na této ostravské scéně působil, dále se na jevišti objeví Jorge Garza (Odysseus / Odysseův vyzvědač převlečený za kupce), Jana Hrochová (Neoptolemos, syn Achillův) a Martin Gurbaľ (Héraklés). Na inscenaci se dále podílí pánská část sboru opery NDM pod vedením Jurije Galatenka. Posluchačům, kteří mají rádi soudobé opery, je nutno asi připomenout, že by si měli do ostravského divadla pospíšit. Tuto operu mohou následně zhlédnout už pouze ve třech reprízách 16. a 21. května od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka a 23. května na scéně Národního divadla v Praze v rámci programu Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Cesty Jana Klusáka

Letos jedenaosmdesátiletý Jan Klusák to neměl v dosavadním uměleckém životě asi nejsnadnější

Pamětníkům se možná vybaví jako herec ve filmech takzvané nové české vlny, k nimž psal také hudbu. Za všechny jmenujme snímek Jana Němce O slavnosti a hostech, k němuž hudbu sice napsal Karel Mareš, ale Jan Klusák si zahrál jednu z hlavních rolí. Pak byl na několik let umlčen, aby se později objevil v Divadle Járy Cimrmana. Do povědomí diváků se zapsal hudbou k oblíbenému televiznímu seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města. Napsal také řadu opusu pro divadlo a koncertní pódia.