Forman spolupracuje se syny Petrem jako spolurežisérem a Matějem, který navrhl scénu. Inscenaci hudebně nastudoval někdejší šéfdirigent Královské liverpoolské filharmonie Libor Pešek, autorem kostýmů je Jan Pištěk.

"Co se týče opery, jsem na divadle začátečník. Takže jenom mohu říci, že dělat film, to je úplná hračka proti tomu dělat operu na Národním divadle," řekl Forman. Od poloviny ledna se tak Praha stala na pět měsíců pro Formana, který léta žije v USA, přechodným domovem.

Dobře placenou procházku uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. Inscenace je známá i z televizní verze, kterou Forman pořídil v roce 1966. Na obrazovkách se objevila šestkrát, naposledy ji Česká televize uvedla v roce 2001.

Forman nyní tvoří podle svých slov něco jiného, i když ne zásadně, protože krása textů Suchého je nedotčena a hudba pouze dostala novou instrumentaci pro Národní divadlo, ale je to pořád Šlitr.

"Ale jinak se to snažíme udělat tak trošičku, jako aby tam bylo něco ke koukání, protože původně to byla taková malinká, intimní záležitost, což by v Národním nevypadalo nejimpozantněji," vysvětlil.

Na jevišti se objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, tetou z Liverpoolu bude Jitka Molavcová. Další role ztvární například Bohuš Matuš, Dáša Zázvůrková a Tomáš Trapl.

Ústřední píseň Jsi ta nejkrásnější krajina se prolíná dějem v různých polohách - od poeticky a lyricky vážné až k ironicky parodující a satirické.

"Ve svém žánru je vrcholem, Suchý je jako velký básník 20. století žijícím klasikem a Národní divadlo by mělo přinášet to nejlepší z českého umění," vysvětlil na jaře 2004 bývalý šéf opery Jiří Nekvasil důvody zařazení tohoto projektu. Už tehdy šlo o dlouholetý sen dostat na jeviště české první scény dílo jednoho z největších žijících českých básníků druhé poloviny 20. století Jiřího Suchého.

Forman měl už v roce 2000 nastudovat v Národním divadle svou úpravu Smetanový opery Dalibor. Nakonec k tomu nedošlo.