Pozorovat v mosteckém divadle při práci režiséra Milana Schejbala je radost. Peprným humorem ovládá celý prostor, jednoduše vysvětluje složité emoce a dostává z herců to nejlepší i ve vypjatých scénách. „Z pozice diváka musí být jasné, o co v té situaci jde,“ vysvětlil po zkoušce romantické komedie Zamilovaný Shakespeare, která se tak trochu vymyká běžné produkci. Fiktivní příběh slavného dramatika, jenž odhaluje historické zákulisí divadelní branže, má premiéru zítra a získat ho stálo hodně úsilí.

Aby Městské divadlo v Mostě mohlo hru uvést, muselo splnit přes českou agenturu řadu podmínek společnosti Disney Theatrical Productions, která vlastní autorská práva a patří proslulému hollywoodskému gigantu The Walt Disney Company.

Zdroj: Youtube

Zamilovaný Shakespeare - jak vzniká inscenace  Zdroj: YouTube.com/Městské divadlo v Mostě

Divadlo muselo do USA zaslat například životopisy svých herců nebo návrh plakátu a čekat na schválení. Zavázalo se také, že předepsaná hudba zazní v přesně určenou dobu. Navzdory všem požadavkům mohli být mostečtí umělci kreativní. „Pevně doufáme, že Zamilovaný Shakespeare bude pro našeho mosteckého diváka zajímavý,“ sdělil umělecký šéf divadla Jiří Rumpík.

O hru z roku 2014 je velký zájem, protože vznikla podle filmu, který v roce 1998 získal sedm Oskarů a vydělal stovky milionů dolarů. „Film si o divadelní adaptaci říkal, neboť se odehrává na divadle,“ uvedl dramaturg mosteckého divadla Zdeněk Janál.

V hlavních rolích se v Mostě představí mladí herci Lukáš Kofroň a Nela Štefanová. Oba film viděli, ale moc se jím neřídili – spoléhají na sebe, na divadelní scénář a režisérův cit.

Z filmu divadelní hrou

„Film je jiný žánr, pro mě byl inspirací jen do určité míry,“ uvedla Štefanová. „Spoustu scén z filmu nelze vyjádřit stejně, divadlo je těžší. Pan Schejbal se s tím ale dost dobře popral. Scény budou pro diváka hodně efektní,“ sdělil Kofroň.

Oceňuje hlavně scény, kdy divák uvidí dva různé děje najednou – zákulisí Alžbětínského divadla a zároveň jeho scénu. Umožnilo to technické zázemí s velkým jevištěm a točnou. „Mostecké divadlo je pro tuto hru ideální,“ dodal herec, který hraje Shakespeara.

Komedie líčí jeho počáteční neúspěchy, kdy nemá sílu dokončit své nejnovější dílo, dokud se nezamiluje do krásné šlechtičny. Ta je natolik posedlá divadlem, že se v rozporu se zákonem převlékne za muže a snaží se dostat do herecké společnosti. Divák přes romantický příběh odkazující na Romea a Julii poznává tehdejší trampoty umělců, boj o živobytí, pletky i napínavé chvilky.

Milan Schejbal v Mostě režíroval řadu inscenací, třeba Slaměný klobouk, Andělské oči, Dokonalou svatbu, Charleyovu tetu a Splašené nůžky. U Zamilovaného Shakespeara ho okouzlil inteligentní humor a s láskyplnou nadsázkou zobrazený svět divadla.

Reprízy 5. a 11. června

V komedii, která je oslavou divadla, se pod jeho vedením objeví také herci Vít Herzina, Jiří Kraus, Michaela Krausová, Marcel Rošetzký, Tomáš Vacek, Otto Liška, Jan Beneš, Veronika Týcová či Bohuslav Patzelt. Premiéra začíná v pátek v 19.30 hodin, další reprízy jsou 5. a 11. června.

Mostecké divadlo má teď napilno. Za dva týdny uvede další premiéru, tentokrát komorní veselohru 3 ženy, v níž tři generace žen z jedné rodiny proberou v hotelu během noci své složité vztahy. Pak umělce čeká Divadelní léto na Hněvíně, kde od 10. do 28. června budou hrát Noc na Karlštejně, komedii Sluha dvou pánů a pohádky Ať žijí duchové a Princezna se zlatou hvězdou na čele.