Pro Jessie a Morgianu jste složila hudbu, uvádíte ji, dohráváte živě muziku. Byla to zajímavá nabídka?

Když přišla autorka libreta a režisérka Alena Pešková s nápadem, abych složila k tomuto představení muziku, nezaváhala jsem a řekla hned: Ano. Baví mě zvládat výzvy! A výzva to byla, do té doby jsem nikdy tolik hudby najednou nedělala. Pracovala jsem na pár představeních, ale nikdy to nebylo tak obsáhlé a přesné. Nikdy celovečerní balet jako je Jessie a Morgiana.

Vydrželo vám to nadšení?

Jen než mi došlo, co jsem udělala. Pak přišel velký strach. Vždyť já souhlasila, ale nevěděla jsem, jak na to! Musela jsem se naučit ovládat všechny programy, díky kterým jsem hudbu točila, bylo třeba zvládnout moc věcí…

…a vymyslet muziku.

To samozřejmě, to bylo první. Ale hodně mi pomohlo libreto, ve kterém Alena popsala, jak si vše představuje. Novinkou pro mě bylo i to, že choreografie vznikaly na moji muziku, kterou jsem musela vymyslet na příběh… Byl to šílený stres, protože já nikdy nevím! Až pak se to začne v bolestech rodit. Vždycky říkám: Do krve…

Premiéra byla v Praze v Malostranské besedě loni v březnu. S jakým předstihem jste začala psát?

Začátkem února. Jsem ten nešťastný typ, který si vše nechává až na poslední chvilku.

Strachu je příběh Jessie a Morgiany plný. Jak zájem a reakce diváků splňovaly vaše představy?

Moc to neřeším. Když pracuji na věci, do které se celá ponořím, vím, že jsem udělala to nejlepší, co v danou chvíli šlo. Tak to cítím, je to to, co mě stoprocentně naplní, pohlcuje – z takové práce jsem nadšená! Kladné reakce diváků mě těší, jako každého, kdo něco pravdivě tvořil a věnoval tomu vše. Když jsem další rok psala hudbu k baletu Nikdy nekončící příběh pro liberecké divadlo, věděla jsem o každé notě, za každou si stála, všechny měly své místo i význam. Věděla jsem přesně, že to tak má být a nebude jinak. To, že můžu tvořit hudbu, vnímám jako dar shůry. Je důležité, jak moc má člověk „otevřené přijímače“, jak moc je schopen vnímat. Beru to tak, že jsem jen průchozí článek, přijímač toho, co slyším, co mě napadá.

Byl pro vás podstatný příběh krásné Jessie a zlé Morgiany?

Ano, ovlivnilo mě, že jde o horor. Když jsem poprvé pustila Prolog představení své tehdejší spolubydlící, řekla: „Skvělý. Ale jestli to tak půjde dál, půjdu se oběsit!“ Je to zkrátka psycho.

Uměla byste tedy složit hudbu k „čemukoli“?

Každé dobré téma pro divadlo, když má kvalitní základ, může člověka inspirovat, aby jej dotvořil kvalitními věcmi. V případě baletu choreografií, hudbou, světly, scénografií, kostýmy…

Každou svou notu znáte, není tedy prostor k improvizaci? Občas jste ve své roli i „komediantka“, je to tak?

Hudba se pouští z nahrávky, představení je přesně narežírované choreograficky, pak i mé vstupy. Říkám vždy stejný text, ale jistou volnost mám… Nejde ale – a ani nemůže jít – o úplnou improvizaci. V takové inscenaci si nemůže nikdo dělat co chce, představení se musí někam ubírat, musí mít svou náladu, nemohu tam dělat úplné nesmysly. Musím to držet v určité formě, jako to drží ti tanečníci. Kdyby tam někdo začal „šaškovat“, tak to hrozně spadne.

Liší se původní pražský balet od nového ústeckého?

Ano, hlavně prostorem, Malostranská beseda je menší.

A co ústecký soubor? Jaký je, jak se vám s ním spolupracuje?

Jsem z něj nadšená, jsou to miláčci! Na divadle mám ráda přesné, nadšené a koncentrované lidi. Na nich je vidět, že tančí rádi. A přitom – co se týče divadla – to mají právě baleťáci nejhorší, nejvíc dřou a jejich produktivní umělecký čas je nejkratší…

Našla jste v Ústí svět, který jste nečekala? Zažila třeba i překvapení?

Já si nic nepředstavovala, nikdy nic neočekávám, jen se těším, co bude. A pak nejsem ani zklamaná, můžu být jen překvapená. Důvěřuju Aleně a ta by nedělala zbytečné věci.

Věděli jste už zkraje, že se bude Jessie a Morgiana hrát i jinde?

Ne. Vůbec. To byl nápad a projekt Aleny, vznikal z čistého nadšení. To bylo to, co člověk dělá z lásky k té věci.

V Ústí tedy dostal tento baletní horor více profesionální rozměr?

Ne, už v Praze to bylo strhující. Tančili tam profíci, včetně Aleny Peškové a také např. lidi ze Státní opery v Praze, to nebyl žádný amatérismus. Jen to byl soukromý počin zaštítěný pražskou Malostranskou besedou.

Jste hudebně hodně aktivní a kreativní, nepůjčila jste si pro balet některé ze svých starších hudebních témat?

Když dělám něco dalšího, vždy se snažím, aby to bylo nové. Nikoho, ani sebe, nevykrádat. Hledat nové cesty.

Jessie a Morgiana je silný příběh a v něm hodně strachu…

Tam není jen strach, tam jsou různé silné emoce. A myslím si, že když je interpret silný a cítí to pravdivě, tak tu emoci přinese.

Máte s tímto baletem spojené také nějaké přání?

Moc bych si přála, aby se toto představení hrálo a lidi jej měli rádi, aby na něj chodili. S naším baletem Jessie a Morgana je totiž spojena spousta úsilí. Chci, aby návštěvníky bavil, aby se nejen šuškandou neslo, že je to super představení. Aby naše úsilí bylo zúročené tím, že se bude tento balet uvádět co nejdéle.

Máte i řadu dalších aktivit, nepohlcuje vás v Ústí baletní horror Jessie a Morgana příliš?

Mám teď trošku divoké období, dělám toho víc. Naučila jsem se ale si to v hlavě „stříhat“: když jsem tady, myšlenkově nemohu být jinde. Věnuju se teď Morgianě a ta je pro mě výjimečná tím, že vznikala částečně i v mých rukách. Tady nemusím jen „sloužit“ ku prospěchu věci, zde je vložena moje invence a tím je to pro mě vzácné. Já tomuto představení říkám, že je moje první baletní dítě.

Ale dál si ho na pódiu dotváříte…

To ano, a jsem ráda, že dál žije. Že nezůstalo jen v Malostranské besedě, že bylo pro ústecké divadlo natolik zajímavé, že si jej vzalo na repertoár. Myslím, že všichni inscenátoři jsme za to určitě rádi.

Co je na tomto baletu těžké? Vše si ohlídat?

(smích) Těžko je na cvičišti, lehko na bojišti… A na premiéru se moc těším.

Kdo je… Gabriela Vermelho

Tato hudebnice je neběžnou osobností naší hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Je členkou Talichova komorního orchestru, primariem kvarteta Gadrew Way, sólově vystupovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Orchestrem Berg, Orchestrem Pavla Haase a Orchestrem Gustava Broma, spolupracovala s Kaprálová Quartetem, skupinou Čechomor atd. Hraje, zpívá a tvoří v kapelách Maraca a Zimbova, vystupuje společně s Epoque Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení EWave. Skládá scénickou hudbu – baletní představení Nikdy nekončící příběh v libereckém Divadle F. X. Šaldy (2011), taneční horror Jessie a Morgiana v Malostranské besedě Praha (2010), inscenace Ondina ve Středočeském divadle Kladno (2008), je autorkou hudebního doprovodu k dokumentárnímu snímku ČT Uloupené mateřství (2009). Pro taneční seskupení ME-SA napsala a interpretovala hudební složku v představení Echoes (2009). Napsala a interpretovala hudbu k představení Havran skupiny Veselé skoky (2008). Ve Švandově divadle v červnu roku 2011 bylo uvedeno představení Hyde Park s její hudbou, kterou také také interpretovala. Za roli čarodějky Evy v Baladě pro banditu (divadlo Husa na provázku) získala v roce 2005 cenu Alfreda Radoka pro Talent roku.