Tak uvažovala režisérka a šéfka plzeňské činohry Natália Deáková, když si k nastudování zvolila Goldoniho komedii Sluha dvou pánů. Hra je v naší republice téměř kultovní. Vždyť asi všichni viděli, ať již na divadle nebo z televizního záznamu, jak v ní hraje Miroslav Donutil. Národní divadlo v Praze v této sezoně nastudování s Donutilem v roli Truffaldina stáhlo; Divadlo J. K. Tyla v Plzni ji právě dnes nasazuje do svého repertoáru. Jde o poslední premiéru této sezony. Sluha dvou pánů bude uveden dnes (24. června) na Nové scéně.

Natália Deáková děj zasadila do italského mafiánského prostředí 80. let minulého století. „Postavy jsou vystavěny na základě typů komedie dell'arte a jsou to v jistém smyslu archetypy – tedy postavy věčné, postavy, které tady byly, jsou a budou. Jsou to lidé, které potkáváme i dnes v práci, na ulici, v hospodě,“ vysvětluje Natália Deáková a dodává, že každá komedie by měla mít zásadní téma, z něhož si utahuje: „Pro nás jsou v Sluhovi tímto tématem peníze a profit – a nemusí být jen finanční. Je to něco za něco – dceru za věno, službu za službu, zkrátka takové to klasické‚ 'nic ti nedám zadarmo', a protože pro nás kšeftaření souvisí hlavně s dobou 80. let minulého století, rozhodli jsme se inscenaci přesně do této dekády, do doby velkých mafiánů a malých lstivých podvodníčků, umístit.“

Role vykutáleného Truffaldina bude hereckou příležitostí pro nového člena souboru Jaroslava Matějku. Pantalona hraje Antonín Procházka. Zkoušky ukázaly, že diváci se mohou těšit na komediálně improvizační duo Matějka – Procházka.

'Osmdesátky' byly i dobou s výraznou, i když nyní často vysmívanou estetikou. Tomu odpovídají i kostýmy Jany Smetanové. Scéna Lukáše Kuchinky navozuje atmosféru baru v rušném italském Miláně, podlaha jeviště je spuštěna níže tak, aby diváci měli s herci kontakt z očí do očí. Výrazným prvkem inscenace bude hudba, jejímž autorem je Jakub Kudláč. Zazní v podání skvělé 'mafiánské' kapely ve složení Marek Mikulášek a Petr Kotora.