Věra Poláchová jako září, Karolína Baranová jako srpen, Eliška Jansová jako prosinec. Pěvkyně a herečky libereckého Divadla F. X. Šaldy propůjčily své tváře pro unikátní kalendář. Nafotila ho herečka Markéta Tallerová. Na pokladně divadla je už jen několik posledních kousků této limitované edice. Výtěžek kalendáře půjde na konto čtyřletého Kubíka, který se potýká s těžkým postižením. Respektive pomůže jeho mamince, divadelní vlásenkářce Janě Stárkové, která se synem musí několikrát týdně absolvovat cvičení a dojíždět na důležité léčebné a rehabilitační pobyty.

Když nastal čas vyměnit dětský kočárek za invalidní vozík, rodina řešila, jak dostat Kubíka do malého auta, když na větší nebylo. Každý, kdo se s problematikou vozíčkářů setkal a poznal, jak těžké je s malým dítětem a těžkým vozíkem několikrát týdně na autobus, včetně zimy a hlubokého sněhu, ví, o čem je řeč. Když se o problému v rodině Jany Stárkové dozvěděly její kolegyně, strhla se v divadle obrovská vlna solidarity.

„Vlastně jsme se to dozvěděly náhodou, jen tak mezi řečí, když nás Jana před představením česala a krášlila. A odtud byl jen malý krůček k nápadu, že nás takhle mohou naše vlásenkářky a maskérky 'vyzdobit' pro kalendář, jehož prodejem můžeme pomoci. Věděly jsme, že nutně potřebují větší auto, ale rodina na tom není tak, aby jednoduše někam sáhla,“ popsala jedna z iniciátorek akce, operní pěvkyně Věra Kavanová Poláchová.

„Napadlo nás, že naše vlásenkářky a maskérky vlastně pracují podle představy výtvarníka, jenže ony samotné jsou výtvarnicemi. Navíc loni absolvovaly speciální kurzy, a tak měly chuť a touhu to nějak zúročit,“ vysvětlila pěvkyně. Nejprve měly představovat různé víly a královny, ale pak u nich převládla chuť nekopírovat Disneyho a vytvořit něco vlastního.

„Začaly jsme shánět různé atributy typické pro jednotlivé měsíce. Já jsem třeba v divadle známá tím, že v září nosím doma pěstované hrozny vína, a tak je mám ve vlasech,“ popsala pěvkyně. Karolína Baranová má jako srpen ve vlasech klasy, Štěpánka Prýmková je vyfocená s červnovými pivoňkami, Eliška Jansová s prosincovými vločkami. Focení se ujala herečka Markéta Tallerová, která fotografii studovala a má za sebou i několik výstav. Grafické stránky se chopil výtvarník Martin Taller.

V prodeji je už několik posledních kusů tohoto unikátního benefičního kalendáře. Stojí 350 korun. „Můj manžel (herec Martin Polách, pozn. redakce) ale vždycky říká, že tato částka je taková vyvolávací cena,“ směje se operní pěvkyně. Do sbírky Autíčko pro Kubíka lze přispět i formou transparentního účtu 115-9998220277/0100. Zatím je na něm něco přes 22 tisíc.