Společnost jim na jevišti pražského Divadla Kalich, kde se 3. června uskuteční česká premiéra, dělají Jitka Čvančarová a Martin Hofmann. Hořká komedie vypráví o poslední cestě dvou mužů, kteří na dobrodružném útěku z nemocnice dojdou skrze osudy jiných k naplnění osudů vlastních. „Je to dojemný boj se smrtí. Přehnaný, ale rozhodně ne marný,“ uvádí Milan Lasica, jehož i Polívkův lidský rozměr, zdobený i shazovaný břitkým melancholickým humorem, pohladí divákům duši a polechtá jim bránici.

„Režírovat představení s takovými herci je nesmírně příjemná práce. Byly momenty, kdy jsem se cítil spíše jako přísedící, takový pozorovatel. V tomto případě režiséra ani moc nepotřebovali,“ sdělil Nvota. „Třebaže byla na začátku zkoušení hotová hra, oba pánové díky svým zkušenostem a hravosti obohatili naše představení o dialogy, které vznikly zcela neplánovaně. Polívkova a Lasicova potenciálu je třeba využít. Bylo by škoda nechat je pouze reprodukovat scénář a biflovat se text. Jsou to kamarádi v životě i na jevišti. Je radost pozorovat, jak si dovedou nahrávat a jeden druhého bavit,“ doplnil.

Výrazný francouzský dramatik Samuel Benchetrit napsal hru pro svého tchána, francouzskou hereckou legendu Jeana-Louise Trintignanta. Premiéra se uskutečnila 26. srpna 2005 v pařížském Théatre Hébertot, inscenace se udržela na repertoáru až do konce minulého roku. Myšlenka vyplyne z dialogu „Když píšu, nevím, co postavy zažijí o dvě stránky dál. Pracuji pouze s aktuálním dějem,“ říká Benchetrit (byl manželem herečky Marie Trintignantové, která v roce 2003 tragicky zemřela, nyní vychovává jejich syna Julesa) v rozhovoru zveřejněném v L`Avant-Scène Théâtre.

„Směrem dopředu mě posouvají slova, která kladu na papír. Myšlenka vyplyne z dialogu, nikoliv obráceně. V podstatě píšu automaticky. To znamená, že jistá témata se v mých hrách opakují. Přátelství, rodina, zkrátka všechno to, co symbolizuje setkání nebo návraty,“ podotkl Francouz (narodil se v roce 1974), který svoji uměleckou kariéru začal coby asistent fotografa a uvaděč v kině. Později se prosadil na poli filmařském, spisovatelském i divadelním.

Za hru Komedie na nástupišti, v níž se zaskvěli otec a dcera Jean-Louis Trintignant a Marie, byl nominovaný na prestižní cenu Molière v kategorii nejlepší frankofonní autor roku. Nvotova inscenace Benchetritovy hry Mínus dva je k vidění i ve slovenském Štúdiu L+S (místo Čvančarové a Hofmanna hrají Petra Polnicová s Peterem Šimúnem) a v brněnském Divadle Bolka Polívky. 21. června bude uvedena v rámci zahájení 14. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové.