„Dělával jsem většinou koncem září představení Josefa Dvořáka. Bývalo plno a známí mne provokovali: Udělej představení Kumšt. Hráli v něm Janové Tříska, Kačer a Hrušínský a já na to: Proč ne? Ale když jsem měl udělat dvě hry, proč ne tři či hned pět?! A bude to přehlídka!", vzpomíná Zdeněk Kymlička.

Vypsal hned výběrové řízení mezi přáteli, aby pro novinku vymysleli název. „V názvu jsem chtěl mít Ústí, divadlo a kdyby to šlo, tak i jméno mé agentury. A najednou tu byla Ústecká forbína, letos na podzim oslaví deset let od svého prvního představení," rád vzpomíná pořadatel.

TROCHA STATISTIKY

Kolik už měla Forbína her, kolik diváků na ni přišlo?
Ve 45 představeních Ústecké forbíny už hrálo 249 herců, přišlo na ně 23 640 diváků. Celou dobu se snažím divákům připravit prostředí spíš netradiční. Nechci, aby jen pět minut před hrou přišli, sedli si, podívali se a zase odešli. Vše vzniklo trochu z nouze.

Za mého mládí nabízel tehdy Odborový dům kultury pracujících, později DK Chemiků, občerstvení. Nyní už ne.
V DK Ústí chybělo občerstvení, tedy jsme se snažili tyto služby opět nabídnout. Nejprve ho zajišťoval hotel Vladimir, v dalších ročnících už jsme měli kavárnu a vinárnu. Od 2. ročníku ji zajišťuje MUDr. Kacerovský, kavárnu nejprve pan Tippmann, poslední roky pan Oplt. Snažíme se, aby diváky vždy vítala na představení sklenka vína či hrnek kávy i kapela a výstava.

Kdo agentuře For výrazně pomáhá?
Je to několik partnerů, bez nich by Forbína nebyla tak populární. Za všechny mohu jmenovat Město Ústí. A když už děkuji za roky minulé, dlouho se mnou spolupracuje technik Vláďa Chudomel, který umí zajistit, co normální člověk nepochopí. Občas pomůže i Pavel Trdla a protože v DK Ústí není kvalitní, pardon, žádný zvuk, vždy pomůže Jiří Zámečník. Moje poděkování patří také pánům Pojedincovi a Mičkovi; spolupracovali s námi jako pořadatelská služba i poté, co jim minulý ředitel zrušil smlouvu a oni i zdarma pomáhali. Navíc je vždy obleču do kostýmů, oni se tomu nebrání a snaží se vytvořit atmosféru divadelní pohody.

Vaši kavárenští a vinárník mi často „vyrobí" dilema, zda si dát kávu nebo víno…
(úsměv) To asi ano. Náš dík tedy patří i jmenovaným kavárníkům a vinárníkům. A dalším lidem za pomoc, kdy například minulé vedení DK Ústí dělalo vše pro to, aby nám zkomplikovalo přípravu Forbíny. Třeba měli říkat Kymličkovi, že není volný sál, ač byl. Nyní je spolupráce procházka rajskou zahradou.

Na co se tedy můžeme těšit během desátého ročníku Ústecké forbíny?
Desátý ročník začne představením „Čtyři sestry" (pondělí 17. listopadu), komedií o módě, dietě, touze po lásce, milostných dobrodružstvích, chlípném včelaři a překvapení v kompostu. V hlavní roli tak poprvé na Ústecké forbíně vystoupí populární herečka Ivana Chýlková, komedii do Ústí přiveze Studio Dva.

HRZÁNOVÁ S HOLUBEM

A dál? Nenapínejte nás…
Následovat bude první společná hra manželů Báry Hrzánové a Radka Holuba, ale hned na „začátku konce manželství". Komedie Začínáme končit (čtvrtek 20. listopadu) je o plynutí času v manželství a strachu ze stárnutí. Nejen Ústečanům tuto komedii nabídne pražské Divadlo Kalich.

Opravdu se pak na Forbínu opět vrátí skvělá Simona Stašová, kterou jsme si tu užili už, tuším, dvakrát?
Ano, třetí letošní komedie inspirovaná dokonce skutečným příběhem, bude herecký „koncert" Simony Stašové. Ze hru Drobečky z perníku (pondělí 24. listopadu) získala cenu Thálie.

Určitě to následně nebude poprvé, kdy Ústí nad Labem uvidí také divadelní práci jindy spíše filmového režiséra Jana Hřebejka…
Máte pravdu. Druhá polovina Forbíny začne jeho komedií o dlouhých létech manželství a je doporučována především adeptům trvalého vztahu. V komedii Divadla na Jezerce „Manželské vraždění" (pondělí 14. listopadu.) se představí Jaroslav Dušek společně s Natašou Burger.

Říká se, že lístky do divadla většinou kupují ženy. Potvrdíte to také?
Ano, vstupenky do rodiny většinou kupují ženy, asi ze dvou třetin. Předloni na hru s Jiřím Bartoškou a loni na hru s Karlem Rodenem koupily ženy asi 5/6 vstupenek. Letos je největší zájem žen právě o hru Manželské vraždění.

A jsme ve finále.
Ne zcela. Pátá komedie „Pro tebe cokoliv" (pátek 25. listopadu) bude novinka populární dvojky Jana Paulová a Pavel Zedníček doplněná mimo jiných o herce Davida Suchařípu. Hra odhalí, co vše je rodina. A Forbína má i bonus, prémiové představení k 10. ročníku. Hru dle dnes populární knížky Aristokratka, komedii „Poslední aristokratka" (čtvrtek 1. prosince). Co se semele, když potomci šlechty dostanou zpět zámek. V hlavní roli je Anna Polívková doplněná mimo jiných Janem Hrušínským či Miluší Šplechtovou. Však také komedii přiveze Divadlo na Jezerce…

Ústecká forbína pobaví i děti.
Ano, v sobotu 15. října pro ně má premiéru příběhu Mladé scény Ústí, Gulliverovy cesty Mezi obry.

Rezervace ale agentura For již nyní nebere Zbylé lístky nabídne k prodeji v úterý 16. 8. ve 12.00 15.00 ve své kanceláři ve 3. patře v OD Labe a od pondělí 22. 8. v běžných předprodejích…