V Horáckém divadle Jihlava (HDJ) si vychovávají generaci nových diváků. Vybrané soboty v druhé polovině letošní 75. jubilejní sezony budou i nadále mimo jiné patřit čteným příběhům. Pokračuje totiž nový projekt HDJ Pohádky na schodech.

Číst je opět budou herci ve foyeru Velké scény na schodišti, kam jsou divadelníky zvány děti každého věku, tedy i dospělí, kteří mají rádi živé čtení. V sobotu 10. ledna to budou příběhy o Merlinovi a jiných čarodějích, které přečtou Martin Dobíšek a Zdeněk Stejskal. Začátek čtení je opět v 16 hodin.

S nápadem pravidelného čtení pohádek přišel emeritní člen souboru a také bývalý dramaturg a ředitel HDJ Zdeněk Dryšl. „Vycházím mimo jiné ze své dědečkovské zkušenosti, kam takto v sobotu či v neděli odpoledne s vnoučaty zajít. Taky samozřejmě přemýšlím, jak odpoutat děti od televizních obrazovek a počítačů. Je to taky možnost, jak aktivně strávit společný čas. Děti se svými rodiči či prarodiči jsou tak skutečně spolu. A připadá mi důležité naučit děti poslouchat svůj rodný jazyk," uvedl Dryšl.

„Chceme Horácké divadlo otevřít co nejširší veřejnosti, rádi bychom, aby se v co největší míře stalo součástí života města i kraje. Horácké divadlo je jediná profesionální scéna na Vysočině a jako taková má plnit svou funkci kulturní, ale také společenskou a vzdělávací. Otevřít foyer dětem a dospělým, kteří třeba Horácké divadlo znají zatím jen zvenku, těmito Pohádkami na schodech, je správná a krásná cesta," dodala umělecká šéfka HDJ Kateřina Dušková.

Premiéra bude posledního ledna

Dramaturgicky, co se týká čtení pohádek, se HDJ drží témat, která mají aktuálně v repertoáru. První premiérou v roce 2015 bude v sobotu 31. ledna německá hra Merlin aneb Pustá zem. „Jedná se o zpracování legend o králi Artušovi. Bude to pro nás stěžejní dílo celé sezony," popsala umělecká šéfka a režisérka Kateřina Dušková.

Ta potom v tandemu s dramaturgyní Barborou Jandovou přečte dětem v sobotou 31. ledna, ještě před samotnou premiérou Merlina, příběh o rytířích u kulatého stolu. Podstatné je také to, že vstupné na Pohádky na schodech je symbolických 10 korun.

Především pro mladé publikum je v HDJ určeno několik her. Během ledna mohou do divadla zajít například také na klasickou pohádku Boženy Němcové Bajaja, pěšák snů (23. a 26. ledna). Jde o téměř notoricky známé vyprávění o princi, který se vypravil do světa a jako němý sluha Bajaja si dokázal získat srdce princezny a rovněž se utkat se strašlivým drakem.

HDJ má tento měsíc na programu i rozvernou pohádku pro nejmenší diváky, premiérovanou v roce 2013, O perníkové chaloupce (5. ledna). Na Malé scéně HDJ se také odehrají další reprízy komedii určené mladým všech věkových kategorií, která nese název Tučňáci na arše (7. ledna). Jde o představení, kde si na své přijdou děti, rodiče i prarodiče, v němž tři tučňáci polemizují o existenci Boha.

Lucie Žáčková