Do hlavních rolí inscenace, která má premiéru v sobotu, obsadil Michala Dlouhého a Kamila Halbicha. „Už je to skoro dva roky, kdy mi dramaturgyně Martina Kinská vyprávěla film, který právě viděla v kině. Základní námět mě nadchl. Toto nadšení mi vydrželo i po důkladném přečtení scénáře,“ uvedl Hrbek.

V postavě Kristoffera, neznámého a všemi podceňovaného herce, který sehraje roli ředitele, jenž má učinit zásadní rozhodnutí, od první chvíle viděl Michala Dlouhého. Jako Ravna, skutečného ředitele a zároveň majitele firmy, který se ovšem už několik let vydává za pouhého řadového zaměstnance, zase Kamila Halbicha. „Samotný film jsem do té doby neviděl. Za další postavy jsem si pak postupně dosazoval herce našeho divadla a všechny mé představy o tomto příběhu směřovaly k jevišti,“ sdělil Hrbek.

Až v září loňského roku, kdy měl s dramaturgyní relativně konkrétní povědomí o podobě divadelní adaptace, se na Trierův snímek podíval. „Byl jsem překvapen, jak moc se mi představa Michala Dlouhého a Kamila Halbicha v hlavních rolích vryla do mozku a jaký byl pro mne problém přijmout jiné herce,“ doplnil režisér, podle něhož osobitost filmového zpracování a poetika Larse von Triera zabraňuje jeho napodobení. Proto se soustředil výhradně na divadelní rozpracování základního námětu.

Kdo je tady ředitel? nabízí vedle komediálních situací nepostrádajících dramatičnosti – jejichž předobrazy bychom mohli hledat například v Gogolově Revizorovi – řadu přesahujících témat, která prostupují do našeho života každodenně, byť třeba ne v takové razanci. V dalších úlohách inscenace hrají Klára Cibulková, Klára Pollertová-Trojanová, Eva Leimbergerová, Luboš P. Veselý, Robert Jašków a hostující Pavel Juřica (zaměstnanci firmy). Na roli islandského obchodníka, který mluví ve své rodné řeči, byl přizván herec Národního divadla Alexej Pyško. Ve hře mu budou stát po boku, coby spolupracovníci, Kristýna Frejová a Jaroslav Šmíd. Reprízy se uskuteční 27. dubna, 6., 14. a 22. května, 1., 13. a 18. června.