Prostředí bezdomovců a pozlátko popularity slavného zpěváka spojuje v chystaném muzikálu Branický zázrak režisér (tady i libretista) Jan Svěrák. Podívanou z pražské periferie vytvořil se zpěvákem a hudebníkem Tomášem Klusem, který si v ní zahraje i hlavní roli.

Coby písničkář Karel Krajíček cítí, jak se vzdaluje své ženě a jak mu ubývá sil. Když mu zmizí i kolo z garáže, rozhodne se najít viníka. Dostane se tak až k místním bezdomovcům, v jejichž lesíku se údajně za úplňku zdají mocné sny. Stráví s nimi magickou noc, která přinese nečekané probuzení.

Herec Josef Dvořák na archivním snímku
Josef Dvořák: Když budou baleťáci potřebovat helfnout, jsem k službám

Opravdové štěstí 

„Jednoho dne Karel dospěje do bodu, kdy si v konfrontaci s bezdomovci začne pokládat otázku, kdo je tedy opravdu šťastný. Jestli ten, kdo má všechno, nebo ten, kdo nemá nic. A dojde u něj k obrovské katarzi,“ uvádí Tomáš Klus.

„Máme tendenci zavírat oči před realitou, pokud se nám nelíbí, jako třeba zmínění bezdomovci. Přitom to bývá právě ona odmítaná a zapuzovaná část skutečnosti, která nám nastavuje to nejvěrnější zrcadlo,“ doplňuje Jan Svěrák na adresu Branického zázraku, který bude mít premiéru 17. května v pražském Divadle Na Fidlovačce. V dalších rolích se objeví Veronika Khek Kubařová, Martin Dejdar nebo Šimon Bilina.

Život Marty Kubišové

Nejen příznivcům Marty Kubišové bude určen muzikál neboli divadelní recitál Marta, který vzniká jako připomínka letošního jubilea slavné zpěvačky. Je dílem scenáristky a producentky Daniely Sodomové a režisérky Adély Laštovkové Stodolové a premiéry se uskuteční 9. a 12. června na Letní scéně Musea Kampa. Hlavní úlohu v alternaci ztvární Hana Holišová a Berenika Kohoutová (v rolích Heleny uvidíme Sáru Sandevu či Zuzanu Stavnou, v úloze Vaška Jana Cinu či Denise Šafaříka).

V inscenaci inspirované životním příběhem zpěvačky zazní vedle dalších hitů i ikonická Modlitba pro Martu z roku 1968, která v těchto dnech opět nabývá na aktuálnosti.

Z prezentace muzikálu Branický zázrak v Divadle Na Fidlovačce v Praze.
OBRAZEM: Mystický příběh. Klusák a Svěrák mají před premiérou muzikálu

V biografu lásky

„Svého“ muzikálu se dočká i Hana Zagorová. Pod názvem Biograf láska se rodí v pražském Divadle Kalich (premiéra bude 16. září). Režijně se jej ujme herec a zpěvák Jan Kříž. „Hančiny písničky si o jevištní zpracování říkaly. Mají v sobě obrovské příběhy. Sama Hanka je velmi inteligentní ženská, její repertoár se v různých letech její kariéry vyvíjel, obsahuje lehké písně, ale i jakési filozofické úvahy. A právě tahle barevná škála skladeb dává tušit, že to bude pro naše představení obrovská výhoda,“ sdělil Jan Kříž. Další hitmuzikál Okno mé lásky s písněmi Petra Jandy a kapely Olympic připravuje na 3. listopadu pražské Divadlo Broadway.

První muzikál ze vsi 

Tvůrce zlákal k jevištnímu ztvárnění i příběh podle bláznivé komedie režiséra Zdeňka Trošky a Petra Markova Slunce, seno, jahody. V pražském Hudebním divadle Karlín jej s herci zkouší režisér Antonín Procházka, hudbu, texty a libreto k této taškařici z jihočeských Hoštic napsal Ondřej G. Brzobohatý.

„Když jsem řediteli karlínského divadla poslal k přečtení svoji synopsi, odpověděl mi, že jsem se buď zbláznil, nebo jsem génius. Že jsem génius, si nemyslím, ale že jsem se zbláznil, přiznávám, protože je opravdu velice odvážné, možná až drzé převádět toto téma na jeviště. Nicméně jsem přesvědčen, že na první muzikálovou scénu v zemi patří. Jako taková si ze své pozice může dovolit něčím dráždit či provokovat,“ uvedl Ondřej G. Brzobohatý na adresu „prvního českého muzikálu ze vsi“, jehož premiéra je ohlášena na 16. června.

Herec Jiří Langmajer v inscenaci jevištní road-movie Cesta k vodopádům
Jiří Langmajer: Mám štěstí na herecké partnerky. A že jich, sakra, bylo

Limonádník i kříže

Muzikály to žije i v jiných městech. Třeba v uherskohradišťském Slováckém divadle by v červnu mělo dojít na dvakrát odkládanou premiéru Limonádového Joea. Na září připravuje Městské divadlo Brno v režii Petra Gazdíka premiéru původního díla Devět křížů, vyprávějícího starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se odehrál kolem roku 1540 ve vísce u Velké Bíteše. V Národním divadle moravskoslezském se zase schyluje k premiéře Líp se loučí v neděli z dílny Andrewa Lloyda Webbera.